Celkem tři disciplíny čekaly na třiašedesát účastníků dřevařských závodů Kunštátský drvoštěp, jejichž první ročník se konal v sobotu na místním hřišti.

„Akce vznikla v rámci projektu Původní sudetská řemesla a financoval ji Euroregion Glacensis. Má připomenout to, že právě dřevařství  bylo jedním z původních a nejhlavnějších řemesel. Přestože už dnes malinko upadá, dřevařů je stále dost a pořád jsou zruční," řekl starosta obce Vojtěch Špinler, podle něhož se mohli zúčastnit pouze zájemci z Bystřických a Orlických hor.

„Jsou to opravdu jen místní z naší i polské strany. A protože je to první ročník, doufám, že se lidem líbil tak, že příští rok přijdou znovu," uvedl Vojtěch Špinler.
Přestože se očekávala velká účast v soutěži, že se přihlásí tolik zájemců, nikdo nečekal. Dokonce i starosta byl mile překvapený.

Účastníci závodu se nemuseli zhostit všech tří disciplín, klidně si mohli vybrat jenom jednu. Za královskou disciplínu byla považovaná práce s motorovou pilou. Avšak všechny byly zajímavé.

„Šlo o to, aby si člověk vyzkoušel, jestli mu to řezání i s ruční pilou, kterou se tady lidé před sto lety živili, jde," přiznal Vojtěch Špinler, podle něhož soutěž vznikla proto, aby si lidé připomněli, čím se tady starousedlíci dříve živili a že to nebylo nic jednoduchého.

„Jsme nadšení z toho, že nám vyšlo počasí a že přišla spousta účastníků i fanoušků. Hlavně že nechyběla dobrá nálada. Na to, že to byl první ročník, tak to bylo dobré," pochvalovala si Jana Matyášová z místního informačního centra.

Výsledková listina

Řezání klády ruční pilou na čas:
1.  Slawomir Kostecki + Zbigniew Kantor (PL)
2.  Filip Halbrštát + Jiří Walter
3.  Josef Kůst + Jaroslav Michl

Štípání špalku štípací sekyrou na přesnost:
1. Michal Smolarz (PL)
2. David Stejskal
3. Milan Říha

Řezání motorovou pilou na čas:
1. Jaroslav Michl
2. Martin Kůst
3. Robert Smolarz (PL)

close Kunštátský drvoštěp 2012 zoom_in