Dřevěným betlémem v životní velikosti se může pyšnit obec Orlické Záhoří. K jeho slavnostnímu odhalení došlo v sobotu v rámci rozsvícení vánočního stromu a také prvního vánočního koncertu z cyklu Advent mezi horami.

„Betlém vznikl díky projektu Orlicko-horská kulturní mozaika a také především zásluhou jeho zhotovitele Jana Rázka,“ uvedla Jana Matyášová z turistického informačního centra.

Betlém, který je vyřezán z dubu, byl vytvořen na objednávku obce a jeho tvůrce oslovila přímo Matyášová.

„Přáli jsme si, aby stál před obecním úřadem v době adventu, a to přímo u vánočního stromu. Chtěli jsme, aby nám ty Vánoce trochu zpříjemnil. Bude po celou dobu nasvícený, a také ho musíme kvalitně zabezpečit, aby nedošlo k tomu, že by se z něho něco ztratilo,“ vysvětlil starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler, podle kterého se původní betlém, který v obci stál, nedochoval. „Jde o vrácení se zpátky. Dříve byl betlém v každém městě.“

Vize však byla zpočátku jiná, než jaký je výsledek. Nepředpokládalo se, že by byl v životní velikosti a také vyřezávaný ze dřeva, protože to není nijak levná záležitost. „Měli jsme představu spíše nějakého jednoduššího betléma v kostele, ale nakonec jsme se odhodlali k tomu, že jsme se pustili do vyřezávaného z dubu. Myslím si, že nás všechny přežije,“ usmíval se starosta.

„Přáli jsme si, aby stál před obecním úřadem v době adventu, a to přímo u vánočního stromu.”
Vojtěch Špinler, starosta

Betlém se po skončení vánoční doby, konkrétně po druhém únoru, přestěhuje do místního kostela. „Tam bude rovněž vystaven a návštěvníci si ho budou moci prohlížet dále. Kostel totiž slouží nejenom k církevním službám, ale v jeho zadní části je výstavní síň. Na další rok se zase v tuto dobu sejdeme a slavnostně rozsvítíme vánoční strom a betlém, který však už nebudeme představovat, protože ho už bude každý znát,“ dodal Špinler.

Janu Rezkovi, řezbáři z Javornice, dalo vyřezání betléma hodně práce. „Pracoval jsem na něm po nocích. Dalo mi to hrozně zabrat, jsem opravdu unavený. Celé je to udělané z dubu, takže jsem musel pracovat s tvrdým materiálem, což není snadné. Také je to v životní velikosti, avšak stejně je o trošku menší než já, protože já jsem už nadživotní,“ usmíval se Rezek, který si myslí, že ačkoliv dělá pěkné věci, tímto betlémem se překonal „Jsem spokojený,“ říká. „Myslím si, že je to moje nejlepší dílo, ale tím nechci hanit svoje ostatní práce. Aby si ti, kteří už ode mě něco mají, neřekli, jé, tak já mám něco ošklivého,“ dodal řezbář, který si návrh mohl vymyslet sám. „Návrh byl na mně s tím, že nějaká dispozice byla daná. Už jsem dělal betlém, kde byly všechny postavy stojící, proto jsem pro změnu udělal Marii klečící. Bylo těžké se s tím popasovat, protože takhle široký kmen není a nechtěl jsem to lepit. Musel jsem to tedy geometricky vyřešit se základem v kmeni. Naštěstí to dopadlo. A ta chýše rovněž byla v požadavku, s tím, že nemůžu udělat nějakou velkou stavbu. Protože se ten betlém bude uklízet do kostela,“ uzavřel Rezek.

Zajímavosti z tvorby díla

• betlém je v životní velikosti
• vyřezán je z dubu
• vznikl díky projektu Orlicko-horská kulturní mozaika
• jeho autor, Jan Rezek, si návrh vytvořil sám, avšak nějaká dispozice byla daná
• řezbář ho považuje za své vrcholné dílo
• před budovou obecního úřadu bude stát až do 2. února
• následně bude přemístěn do místního kostela