V Orlických horách se podařilo zdokumentovat první rozmnožování vlků v novodobé historii v roce 2020. Z genetických analýz vyplývá, že obě smečky tvoří čistokrevní vlci ze středoevropské nížinné populace.
„V roce 2020 se nám podařilo zachytit na fotopast vlčí pár se třemi vlčaty. U této smečky od té doby dochází k rozmnožování každý rok. Druhá smečka v Orlických horách vznikla v roce 2022 a loni se podařilo potvrdit rozmnožování druhý rok po sobě. Na konci léta 2023 byla odhadovaná populace vlků v Orlických horách zhruba 19 kusů ve dvou smečkách. Současný počet bude nejspíš nižší, dokud nedojde k narození nových vlčat,“ řekl ČTK Drapák.
Ze záznamů ochranářů vyplývá, že se vlci v Orlických horách častěji zdržují na polské straně. Z fotopastí mají velké množství snímků jak jednotlivých vlků, tak i celých smeček, za poslední čtyři roky asi 900 záznamů z Orlických hor.
„Jedna smečka se drží v severní části pohoří a na české straně proniká k oblasti okolo Pěticestí. Druhá smečka se zdržuje více v jižní části a u nás o ní máme záznamy jak z okolí Zemské brány, tak i Suchého vrchu,“ zmínil Drapák.
Podle něj v Orlických horách nejsou škody po vlcích na hospodářských zvířatech výrazné: „Útoků na hospodářská zvířata bylo za poslední čtyři roky nahlášeno asi 13, přičemž se většina udála za hranicí CHKO.“
Vědci zjistili, že v Orlických horách vlci primárně loví divokou zvěř. „Z prvních výsledků potravních analýz vyplývá, že největší podíl v potravě orlických vlků tvoří jelen, který je podle všeho primární kořistí v oblasti. Následuje srnec a prase divoké. Z 81 analyzovaných vzorků pak ani v jednom případě nebyl zachycen podíl hospodářských zvířat,“ sdělil Drapák.
Upozornil, že v Orlických horách se na základě genetických analýz podařilo identifikovat 19 různých jedinců vlka obecného: „Zajímavé jsou i informace o migraci některých z nich. Víme o dvou migrujících vlcích z karpatské populace, které se objevily jak v Orlických horách, tak v Javorníkách. Máme záznam i jednoho jedince, který se narodil v roce 2020 v Orlických horách a byl zachycen v červenci 2021 v Javorníkách. Ten se ale vrátil a od listopadu 2021 minimálně do dubna 2022 se opět pohyboval v Orlických horách.“
Zatímco někteří návratu vlků do české krajiny fandí, jiní se setkání s ním obávají.
„Přirozeně se chovající vlk je opatrný a lidem se spíše vyhýbá. V osídlené krajině se ale mohou vlci přiblížit k lidským obydlím, protože jejich teritorium na ně bezprostředně navazuje. Pokud o vás bude vědět, nepotkáte ho, neukáže se vám. Pokud se vám přesto podaří vlka zahlédnout, je to proto, že jste ho překvapili a nevěděl o vás. Může se stát, že člověka v takovém případě bude pozorovat trochu déle, oproti nám totiž ve dne hůře vidí, a proto jeho reakce může být opožděná," vysvětluje zoolog Chráněné krajinné oblasti Orlické hory Václav Pavel.
Podívejte se na záběry vlčat v Orlických horách z FB Ochrana velkých šelem:
Vždy platí, že je třeba se k takovému vlkovi nepřibližovat a nechat mu únikový prostor, aby měl čas situaci vyhodnotit. Pokud chcete vlka aktivně zaplašit, stačí hlasitý hovor nebo jiný hluk, třeba tleskání nebo pískání.
Na rozdíl od nedalekého Broumovska ochranáři v Orlických horách nemají žádné potvrzené případy pytláctví. Na Broumovsku někteří farmáři dlouhodobě požadují odstřel vlků, který je ale vzhledem k ochraně těchto šelem nelegální. Na Broumovsku se může vyskytovat ve třech smečkách 15 až 20 vlků. Trvalý výskyt vlka obecného byl nedávno potvrzen také v Krkonoších.