Postupem doby měl objekt několik majitelů, jeden z nich chtěl stavět například domov důchodců. Plány však nedotáhl ani současný vlastník, který hotel koupil v roce 2021.

„Začali tam s úpravami, řešili jsme s nimi územní plán s tím, že by tam chtěli udělat apartmány. Od začátku války na Ukrajině je ticho. Podle toho, co vím, byla paní z Ruska a prý je mimo Českou republiku. Potom jsme zjistili, že je to najednou na prodej. Dnes to vypadá, že tam ten brownfield zůstane,“ krčí rameny starosta Sněžného Petr Jirásek.

Zkrachovalá fabrika Perla v Doudlebách nad Orlicí
Dávala obživu stovkám lidí. Bývalá Perla chátrá a zůstává pro Doudleby ostudou

Podle katastru nemovitostí patří stavba a pozemek pražské společnosti s ručením omezením Archcode, která má základní kapitál 10 tisíc korun a jako její jednatelka je v obchodním rejstříku zapsaná Galina Šeflová s bydlištěm v Brně. Společnost na svých internetových stránkách nabízí k prodeji velkorysý developerský projekt s více než 60 byty, restaurací, wellness, vinným sklepem nebo tělocvičnou v hlavní budově a možností výstavby dalších apartmánových domů na sousedním pozemku.

Vizualizace budoucího zmodernizovaného hotelu vypadají pěkně a ostře kontrastují se syrovou skutečností. Mobilní telefon uvedený na stránkách je ale vypnutý.

„Není to v našem majetku a nic s tím neuděláme. Roli hraje i to, že je hotel mimo intravilán obce. Kdyby to bylo ve středu vesnice, třeba bychom našli využití a uvažovali o odkupu. Je možné, že by tam mohlo být třeba bydlení pro důchodce nebo něco podobného, přínosného pro obec. Když je to na samotě, možnosti jsou omezené. Ani na to nemáme,“ konstatuje starosta a dodává, že ve Sněžném je nyní potřeba udělat vodojem, který přijde na šest milionů korun, a obec čeká také rekonstrukce vodovodu.

„Máme 140 obyvatel a priority jsou jiné než kupovat zchátralý hotel. Navíc je to stavebně špatně udělané, podepsal se na tom zub času, zatékalo tam, odolávalo to mrazu. Ani statika tam zřejmě nebude optimální,“ hodnotí Jirásek.

Mohlo by Vás také zajímat: brownfield trápí i Doudleby nad Orlicí, jde o pozůstatky bývalého závodu Perla

Zdroj: Stanislav Ďoubal