Ve středu odstartují na dalších 60 kilometrů a prvních 40 kilometrů ujedou závodníci se psími spřeženími, které čeká celkem 200 kilometrů dlouhá trať rozdělená do etap.

„Počítá se s dvěma bivaky pro závod na 300 kilometrů a s jedním bivakem pro závod na 200 kilometrů. Čtyřhodinová pauza se ruší. Trať je bezpečná pro spřežení do deseti psů (i pro Skijöring). Vzhledem ke sněhovým podmínkám se ruší povinná zátěž sedmi kilogramů na psa, ovšem povinná výbava podle propozic zůstává,“ upozornil pořadatel.

Podmínky totiž nejsou ideální, pořadatelé by uvítali více sněhu. "Je to na hraně, ale jezdilo se už i na horším. Do pondělí připadlo na hřebenech několik centimetrů sněhu, tam je to absolutně bez problému. Dole je asi deset centimetrů zledovatělého sněhu. Udělali jsme ale vše potřebné pro zajištění bezpečnosti závodníků a psů, aby to byl regulérní závod," řekl ČTK ředitel závodu Pavel Kučera.

Do soboty 25. ledna by 15 závodníků mělo pokořit 300 kilometrů dlouhou pětietapovou trať, ostatní 200 kilometrů dlouhou trasu rozdělenou na čtyři etapy. Závod se koná převážně na hřebenech Orlických hor a jeho součástí je také jedno povinné přenocování na sněhu. Závodníci během čtyř dnů nastoupají více než 7000 metrů.

Ve středu ráno z osady Jedlová, která je částí Deštného, do první ze čtyř etap odstartují i závodníci dvousetkilometrové distance. Organizátoři museli kvůli horším sněhovým podmínkám trať zkrátit, délka trasy bude ale zachována, některé úseky se totiž budou opakovat. "Podmínky nejsou takové, jak bychom si přáli, proto bude trasa měřit jen asi 40 kilometrů. Třísetkilometrová kategorie bude mít tak o jedno kolo navíc, tedy asi 60 kilometrů. Další etapy se budou odvíjet od toho, jak to musherům půjde a jaké budou podmínky. Nikdo nemá na sněhu pořádně natrénováno, se sněhem je to špatné po celé Evropě," řekl Kučera.

Ve středu a ve čtvrtek je start z Jedlové, kde bude v ten samý den také cíl. V pátek závodníci vyrazí opět z Jedlové, ale v noci na sobotu je čeká povinný noční bivak v lokalitě Zámeček-Pádolí. V sobotu by spřežení měla dorazit do cíle v Jedlové.