Pomoci překonat bariéry v oblasti rekreace a trávení volného času pro seniory a handicapované pomůže projekt, který nese název Orlické hory pro všechny.
„Děláme to proto, že jim chceme zpřístupnit různé památky či místa na výlety v Orlických horách. Proto budeme vypracovávat materiál, ve kterém budou informace shromážděné na jednom místě, aby pak organizace, které se zabývají handicapovanými, nemusely složitě hledat, kam můžou jet,“ vysvětlila Kateřina Loučková, projektová manažerka Místní akční skupiny Nad Orlicí, která projekt vytvořila.

Na tento projekt, který potrvá jeden rok, získali dotaci z programu rozvoje venkova. „Dotace činí dva miliony sedm set tisíc korun, přičemž největší částku budeme investovat do kompenzačních pomůcek, které pak zapůjčíme svým partnerům, kteří pracují pro širokou veřejnost, a od nich si je budou moci půjčovat další organizace,“ řekla Loučková.

Předsedkyně sdružení rodičů a  přátel dětí s handicapem Orion z Rychnova Ilona Mikušová potvrzuje, že mají velký problém, když se chystají na výlet. „Kamkoliv jedeme, musíme zjistit, jak je to s bezbariérovým přístupem. Problémem je také ubytování. Lidé si myslí, že bezbariérový přístup znamená, že tam nejsou schody, ale to, že pokoje jsou maličké, a vozíčky mnohdy musíme nechávat na chodbě, je už často nenapadne,” uvedla Mikušová.

Například absolvovat prohlídku na hradě Potštejn by prý při troše snahy šlo, akorát, že by se s vozíčkem nikdo nedostal do kaple. Ani potštejnský zámek není bezbariérový, avšak zaměstnanci vždy prý seženou někoho, kdo by handicapovaného návštěvníka vynesl do patra. „O úpravách neuvažujeme, protože by to bylo technicky náročné,“ řekla Kateřina Nováčková ze zámku Potštejn.

Ani zámek v Doudlebách není bezbariérový. Syn majitelky Petr Dujka říká, že by do přestavby šel pouze se sponzory, protože sám peníze nemá.

Největší potíže handicapovaných:

- ne všude mají bezbariérový přístup (který však neznamená jen to, že v objektu nejsou schody)
- bezbariérové ubytování je často mimo jejich finanční možnosti
- pokud chtějí jet někam na výlet, je velmi složité najít památky a ubytování, které by vyhovovalo, protože nechtějí jezdit na stále stejná místa, ale poznávat nová
- cesty, například ke hradům, jsou často plné překážek jako jsou kořeny či kamení