VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orion pomáhá rodinám s postiženými dětmi

Rychnov nad Kněžnou - Každá nezisková organizace řeší, jak získat finanční prostředky pro svoji činnost. I naše občanské sdružení ORION v Rychnově nad Kněžnou, které se zaměřuje na děti s handicapem a jejich rodiny, stále hledá cesty, jak zabezpečit aktivity, které nabízíme - oslovujeme sponzory, píšeme granty a další žádosti o dotace.

16.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

V minulých letech se nám podařilo získat peníze mimo jiné také z Evropských zdrojů. Díky projektu z tohoto programu umožňujeme rodičům i dětem s handicapem účastnit se přednášek a vzdělávacích kurzů, nabízíme asistenci, speciální dopravu, poradenství i alternativní terapie, školíme své pracovníky, některé přednášky jsou určené i pro veřejnost.

Poskytujeme sociální službu osobní asistence, která je určená dětem s postižením. Tuto službu si částečně financují rodiče sami, dále ale přispívá ministerstvo práce a sociálních věcí a každé město a obec, jejichž obyvatelům tuto službu zabezpečujeme. V současné době poskytujeme asistenci nejen ve školních a předškolních zařízeních, ale také při odpoledních aktivitách a v domácím prostředí, celkem 89 dětem v celém rychnovském regionu.

Sociálně aktivizační služby mají velice důležitou úlohu při pomoci rodinám v péči o jejich dítě s handicapem. Působí preventivně pomáhají jim vyrovnat se s nepříznivou situací, která v rodině nastala. To, že je tato služba potřebná, je vidět na počtech dětí i rodičů, kteří pravidelně do ORIONU dochází - v současné době to je 65 rodin. Sociálně aktivizační služby jsou součástí individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji. Také tento projekt je financován z evropských fondů a státního rozpočtu ČR.

Naše sdružení také nabízí další aktivity, které nejsou součástí žádné sociální služby a nejsou hrazeny ani zdravotními pojišťovnami. Zkušenosti s nimi ale ukazují, že jsou velkým přínosem pro skupinu dětí s handicapem i jejich rodiče. Jedná se například o hipoterapii, canisterapii, letní dětské tábory či setkávání rodin s dětmi s postižením, která jsou určená pro členy sdružení.

Na tuto oblast naší činnosti se snažíme zajistit peníze z různých zdrojů, jako jsou například veřejné akce. V letošním roce jsme se na jaře zúčastnili Bambiriády, v létě jsme prodávali palačinky na Jarmarku v Rychnově nad Kněžnou, nebo nedávno jsme výrobky, které vyrobily maminky dětí s handicapem, prodával také na vánočním jarmarku.

K aktivitám sloužícím k získání dalších financí na činnost patří také pořádání vlastních akcí - mezi ty pravidelné patří např. Country bál. S organizačním zajištěním pomáhá také rychnovská skupina Kalumet, která na našem bále vystupuje. Na zajištění této akce se velkou měrou podílí také rodiče členové sdružení při zajištění tomboly a pořadatelské činnosti. Letos Country bál proběhl v polovině listopadu a výtěžek z něj byl celkem 29 800 korun ze vstupného, tomboly, ale i ze sponzorských darů lidí, kteří se na této akci sešli a tímto darem se rozhodli podpořit naši činnost.

Oceňujeme, že se sháněním financí na činnost našeho sdružení nám aktivně pomáhají také rodiče dětí s handicapem. Přesto se musíme do budoucna dívat s obavami - situace ve financování sociálních služeb je v našem státě postupně každý rok horší, také evropské zdroje nebude možné čerpat stále.

Z toho důvodu je pro naši organizaci klíčové hledání dalších a dalších zdrojů financování, abychom mohli být i nadále oporou rodinám dětí s handicapem z našeho okresu, aby naše nabídka mohla být i nadále pestrá a aby pomáhala dětem s handicapem v jejich vývoji a jejich rodinám zvládat péči o své dítě.

Dovolte nám touto cestou poděkovat všem, kteří s námi až dosud spolupracovali, všem našim příznivcům, dobrovolníkům a sponzorům za jejich pomoc a podporu. Přejeme Vám klidné prožití vánočních svátků a do nového roku nebe plné jasných hvězdiček

I. Mikušová a M. Červinková,
za OS ORION

16.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení