Muži za volanty sanitek sledují dopravní omezení. Nesmí uvíznout v zácpě.

„Denně sledujeme nejaktuálnější dopravní omezení. Těch je v poslední době celá řada,“ potvrdil řidič rychnovské sanity RZP Jiří Dušánek.

Pokračoval, že uzavírky, i když částečné, ztěžují všem záchranářům práci. „Musíme mít zmapované možnosti jak co nejrychleji jet i například jinou vedlejší cestou. Největším problémem jsou však neukáznění řidiči, kteří nerespektují houkající sanitu a klidně si jedou dál prostředkem silnice,“ postěžoval si Dušánek.

Přestože záchranáři znají cestu zkratkami, nejsou jediní, kdo po nich jezdí. Mnozí šoféři nehodlají ztrácet čas v kolonách a razí si cestu za nákupy či do práce také zkratkami. Ty se pak už stávají pro záchranáře hůře sjízdnými, navíc nebyly stavěné pro hustý provoz.

Nyní motoristé čekají v kolonách, když absolvují cestu z Rychnova n. K. do Solnice nebo v opačném směru. Ředitelství silnic a dálnic tu zcela rekonstruuje vozovku a buduje nový povrch. To však vyžaduje v kritických úsecích jednosměrnou dopravu, kterou řídí pracující cestáři.

„Sanity tudy nejezdí. Nemohli bychom je ani pustit do protisměru, protože tu stojí tatry a další technika. Většina šoférů bývá silně nevrlá. Někteří se na nás utrhují, že je zbytečně zdržujeme,“ uvedl jeden z cestářů. Dodal, že se stává, že neukáznění řidiči zřejmě v noci jedou i na čerstvě položený povrch a mohou ho poškodit.

Řidiči sanitek nestojí v kolonách, ale narážejí na bezohledné lidi. „ Nesledují provoz. Nezajímá je blížící se sanita, dokonce, když se nám někdo uhne, jsou i tací, kteří nám vjedou do dráhy, aby uhýbajícící se auto předjeli,“ uvedl řidič záchranky. Výjimečně se najdou i ti, kteří se snaží sanitám umožnit bezproblémový průjezd.

 

 

Sřidiči mají menší potíže záchranáři hasičských velkých vozidel. „Ta budí respekt a mnohdy se uhýbají, aniž by to bylo nutné,“ uvedl jeden zhasičů.

Obě složky záchranného integrovaného systému však sledují aktuální dopravní situaci. Prioritou je dojet namísto určení vco možná nejkratším čase. Jak již bylo řečeno, mnohdy rozhodují o životě sekundy.