Prázdniny utekly jako voda a studenti už si zvykají na každodenní školní koloběh. Někteří však už do školy jít nemuseli, a přesto se do ní opět vrací. Včera totiž začaly opravné státní maturity, konkrétně z českého jazyka. Ty se však nekonají na každé „střední“, nýbrž jsou určeny spádové školy, ve kterých se všichni maturanti sejdou.

V Rychnově nad Kněžnou se takovou školou stala VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou. Tam se včera pokoušelo „zkoušku dospělosti“ z českého jazyka složit čtyřicet jedna žáků. „Důležité je si uvědomit, že ne všichni studenti u předchozích zkoušek propadli. Někteří například k maturitě vůbec připuštěni nebyli a někteří nesplnili ústní část,“ vysvětlil ředitel VOŠ a SPŠ v Rychnově Hynek Martinek.

Z dalších předmětů se bude dnes skládat zkouška z anglického jazyka, v pondělí z německého jazyka a v úterý z matematiky. Tím maturity na rychnovské škole skončí, protože z jiných předmětů se zde maturovat nebude. Konkrétní počty maturantů však ředitel neuvedl, jelikož budou zveřejněny až v říjnové výroční zprávě.

„O tom, z jakých škol k nám studenti přijdou maturovat, si záznam nevedu. Žáci se přihlašují na své mateřské škole, já je pouze přijmu,“ vysvětlil Martinek.
Kromě státních zkoušek se konaly také ústní maturity, které trvaly od prvního do čtrnáctého září. Na Obchodní akademii v Kostelci nad Orlicí ji skládali čtyři studenti, všichni úspěšně. „Jeden student dělal část praktickou, druhý ústní, třetí nebyl k maturitě připuštěn, přitom je to chytrý kluk, který je však zahleděný do počítačů. Další studentka maturovala z angličtiny, tu však ještě čeká státní zkouška z tohoto předmětu na spádové škole v Rychnově,“ uvedla Anna Oberreiterová, ředitelka Obchodní akademie.

Kolik studentů muselo ke zkoušce dospělosti znovu a z jakých předmětů se oprava skládala nejčastěji

• V celém Královéhradeckém kraji se ke státní maturitě v podzimním zkušebním období roku 2011 dostaví necelých 1 300 studentů. Na Rychnovsku jich bude několik desítek.

• Opravná maturita na Rychnovsku se skládala z:
- českého jazyka – největší počet studentů skládá opravnou maturitu právě z tohoto předmětu
- anglického jazyka
- německého jazyka
- matematiky