„Já si myslím, že to tady nebude tak horké, že v rámci Rychnova je celkem rozhodnuto,“ zhodnotil situaci před pár dny Roman Vlasák z Rychnova nad Kněžnou.

Jeho předpověď se potvrdila. Do volebního boje šlo totiž v Rychnově šest volebních uskupení, z toho pět, jejichž lídři jsou z radniční koalice. Z opozičních stran tu kandidovala pouze KDU-ČSL. Ta si vydobyla stejně jako před čtyřmi lety tři zastupitelská křesla. ANO, ČSSD, Východočeši ani SNK PRORychnov tentokrát kandidátky v Rychnově nad Kněžnou nesestavili.

Mezi zastupiteli se objeví šest nových tváří - Martina Marková, Jiří Homolka, Jan Zemen, Zdeňka Schwengerová, Marie Linhartová a Dana Spejchalová. Nezávislí za Rychnov v čele se starostou Janem Skořepou získali pro své zastupitele hned osm míst z celkem jednadvaceti, oproti předchozím volbám o dvě více. Ziskem čtyř mandátů pak skončily volby pro ODS a po dvou křeslech obsadí KSČM, Nestraníci a Volba pro město.

Co se týče případné koalice, zřejmě tak bude obdobná jako v právě uplynulém volebním období.

A nic se zřejmě nezmění ani na postu starosty, nejvyšší počet hlasů má na svém kontě právě Jan Skořepa. Ve srovnání s minulými volbami si pohoršil o jednatřicet hlasů.

K volbám dorazilo méně lidí

K volbám v roce 2014 přišlo v Rychnově nad Kněžnou 3 976 voličů (44, 19 %, nyní 3 756 (42,66 procenta). Některé sliby Nezávislých za Rychnov z minulého volebního volebního období se podařilo vyplnit, jiné jen částečně. „Díky „přehřátí“ hospodářství v regionu, kde Rychnov nad Kněžnou leží, se nepodařilo realizovat některé projekty opravy infra-struktury ve městě z důvodu nedodání projektových dokumentací, ale i nedostatečné kapacity stavebních firem na trhu,“ vysvětlil Jan Skořepa.

Letošním heslem jeho volebního uskupení je: „Vrátíme do rukou občanů města jejich vodu a od roku 2022 snížíme daň z nemovitosti.“

Čas ukáže, nakolik se jim volební sliby podaří naplnit.