VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice: Neplatí principy demokracie

Opočno – Budeme to dělat společně a pro občany města. Opozice i současné vedení nesou v názvech svých uskupení v podstatě stejnou myšlenku. Někdy to ale vypadá, že si pod ní každý z nich představuje něco jiného.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Opočno - budova městského úřadu na Kupkově náměstí.Foto: Miroslav Sixta

Atmosféra mezi některými zastupiteli totiž není zrovna přátelská. „Připadá mi, že nálada je více než podzimní. Kam se poděla kolegialita? Je to prorůstání manýrů „velké" politiky, kde je vládnoucí koalice na nože s opozicí, do té komunální?" ptá se jeden z obyvatel Petr Dobýval, který je bývalým zastupitelem a radním za Opočno společně. Toto uskupení nyní tvoří opozici, v minulém volebním období přitom mělo ve městě rozhodující slovo a jeho člen – Štěpán Jelínek – byl starostou.

Obchvat v ohrožení?Zástupci občanské iniciativy Obchvat i pro občany Opočna 2. prosince podali odvolání proti rozhodnutí odboru životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje ve věci posuzování obchvatu města podle zákona EIA. Z tohoto důvodu se nyní zřejmě další přípravy stavby zastaví a bude se čekat na rozhodnutí úředníků z Ministerstva životního prostředí. To může rozhodnout v duchu rozhodnutí kraje, ale také může nařídit nové posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Nové posouzení vlivu stavby na životní prostředí může trvat měsíce, ale i roky, a poté bude následovat opět celý proces připomínkování a možného odvolávání se.

Přineseme víc!


Podle Dobývala je komunální politika o kompromisech a komunikaci a ta prý není v současnosti nejlepší. „Rolí opozice je poukazovat na podivné hospodaření a když je potřeba, tak kritizovat. Opozice však také přichází s návrhy, které považuje za důležité. Je smutné a demotivující, že s čímkoliv přijde, je špatné. Všechno dobré, co jsme začali, bylo zrušeno nebo pozastaveno," říká.

Současná starostka Šárka Škrabalová (SNK ED a Město občanům) má ale na situaci jiný názor. Podle ní se většina zastupitelů mezi sebou shodne. „Jsme schopní se domluvit. Všechny chci informovat o všem. Konají se setkání – kdo má zájem, ten přijde. Přivítám také jakýkoli názor, pochopitelně i odlišný. O čemkoli si můžeme promluvit," prohlásila. Proč někteří zastupitelé na schůzky nechodí, nechce posuzovat. Zajímavé dění mezi zvolenými zástupci nezůstává skryto pod střechou úřadu. Opočeňáci si o něm mohou v podstatě pravidelně přečíst ve svém zpravodaji. Některým už propírání politiky na jeho stránkách dokonce vadí.

Některým obyvatelům města tolik politiky v Opočenských novinách vadí. „Jsem „zhrozen", když v každém čísle čtu, jak ten či onen zastupitel nebo radní osočuje jiné zastupitele a radní, propírají se různé staré křivdy a polopravdy a všelijaké nepravdy. Občan by čekal, že se budou řešit potřebné a aktuální věci, které hýbou městem, a ne zbytečné „plky" a osobní pomlouvání, to mi připadá skoro jako „bulvár". Na to opravdu zvědavý nejsem," zaslal do říjnového čísla jeden z obyvatel Čánky u Opočna Ondřej Štafa. Vedení města by se podle slov rozhořčeného občana nemělo „handrkovat a za zády pomlouvat jako babky na pavlači". Jeho reakce se týkala poslední „kauzy", kdy zastupitelé řešili, jak mají vypadat jejich pracovní setkání.

Neumí si dupnout?
Stejně jako v jiných městech má opozice i současná koalice svoje příznivce a odpůrce. Obyvatele však, jak se zdá podle jejich vyjádření, už neustálé „hašteření" politiků nebaví. Někteří za neshodami vidí pochybení současné koalice, druzí zase jistou nevyrovnanost bývalého starosty Jelínka s tím, že již není „hlavou města".

Ten to důrazně odmítá. Dokonce prý už ztrácí chuť zabývat se jakýmikoli rozpory. „Nikam to nevede. Starostka si neumí dupnout a neumí zjednat klid mezi zastupiteli. Chybí vize a vázne komunikace. Zastupitelé jsou rozhádaní – možná i trochu zbytečně. Naše návrhy a poznámky nikoho nezajímají," prozradil svůj názor bývalý starosta, podle kterého je opozice k tomu, aby právem kritizovala. „Vše se svádí na mou osobu – že jsem neunesl prohru. Naše uskupení neprohrálo, naopak. To, co se dříve podařilo, je teď špatně. Málokdo si však uvědomuje, že paní Škrabalová byla ve vedení města i v minulém období, kdy zastávala post místostarostky," dodal Jelínek s tím, že podle něj v Opočně přestávají platit základní demokratické principy a vše, co navrhne opozice, je smeteno ze stolu.

Autor: Barbora Zemanová

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení