Okresní soud ve středu zamítl návrh Kristiny Colloredo–Mansfeldové, která chtěla obnovit proces o opočenský zámek. Důkazy, které předložila o židovském původu své babičky, podle samosoudce Ondřeje Rotta neobstojí jako důvod k nároku na vydání národní památky. Odvolání zatím žádná strana nepotvrdila.

Soudní líčení se uskutečnilo za přítomnosti právního zástupce žalující strany Vlastimila Nedomlela, právníka Národního památkového ústavu Miloše Hoška a ředitelky ústavu Ivy Lánské. Vlastimil Nedomlel před soudem ohajoval nový důkaz, který prý dokládá rasovou perzekuci. Židovský původ matky Josefa Colloredo–Mansfelda nebylo možné předložit dříve, protože byl výsledkem soustavné vyhledávací činnosti, a to především v archivních dokumentech. „Tento pseudodůkaz z almanachu lze vyhledat například přes server Židovské knihovny během krátké doby. Žalující strana jej celou dobu zametala pod koberec a teď najednou vytáhla,“ reagoval na to právní zástupce památkářů. Podle něho otazníky v překladu tohoto dokladu jsou důkazem pochybností. Dokument tím prý ztrácí vypovídající hodnotu.

Soud rovněž dostal faxem vyjádření Jindřicha Maťátka, Čecha žijícího ve Vídni. Ten mj. tvrdí, že Josef C. Mansfeld skrýval za okupace v hájovně britské a americké piloty. To však Hošek považuje za tvrzení na objednávku.

„I kdyby byl dokázán jeho židovský původ, s naším případem to nesouvisí. Opočenský zámek totiž nebyl konfiskován jako židovský majetek, ale jako vlastnictví nepřítele říše,“ uvedl Miloš Hošek a za pravdu mu dal i samosoudce Ondřej Rott.

„I když Josef Colloredo– Mansfeld byl perzekuován, což nikdo nezpochybňuje, nešlo o formu holokaustu. Majetková křivda to byla, ale všehny nelze napravit. Zákon na tento případ nedopadá,“ zdůvodnil samosoudce své rozhodnutí s tím, že uvedené důkazy nejsou způsobilé pro obnovu řízení.
„Ještě nemáme písemné rozhodnutí, tak uvidíme, co bude dál. Nebudu dělat závěry,“ reagoval na dotaz ohledně odvolání Vlastimil Nedomlel s tím, že jestliže budou chtít jít k Evropskému soudu, musejí projít přes krajský, nejvyšší a ústavní soud. „Předložený důkaz nemohl zvrátit řízení, a to se ukázalo ve výsledku. V případě odvolání to bude stále otevřená kauza,“ uvedl Hošek.