Stane se tak na základě rozhodnutí krajského, resp. Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou, který byl vázán předchozím rozhodnutím Ústavního soudu. „Je to tak, jsme domluveni na úterý,“ potvrdil fakt správce majetku Kristiny C. Mansfeldové Milan Vondřejc. Správce zámku Josef Jirák za památkáře, kteří se dle nájemní smlouvy starali o sbírky, uvedl, že po předání objektu se pro návštěvníky renesančního sídla nic nezmění. „Naopak, budou se moci podívat i do prostor, kam dosud nemohli, protože jsme tu byli v nájmu,“ tvrdí Jirák. U〜přesnil, že i z cenných sbírek je kromě 65 obrazů nyní veškerý majetek ve vlastnictví státu.

Rod Colloredo Mansfeldů přišel o svůj majetek nejprve za německé okupace, kdy německé soudy označily Mansfeldy za nepřátele Německa. Po válce bylo sídlo zabaveno na základě Benešových dekretů. O rodinný majetek se Kristina C. Mansfeldo〜vá soudí již 15 let, zámek získala po verdiktu Krajského soudu v Hradci Králové v roce 2003, památkáři však ve sporu pokračovali.

„Nevím, kdybych byl Bůh, tak vám to řeknu,“ nechtěl včera další možné kroky komentovat právní zástupce Kristiny C. Mansfeldové Vlastimil Nedomlel. K soudu pro lidská práva do Štrasburku už však bylo odesláno napadnutí tohoto verdiktu.