Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opočno zažilo „nejdivočejší“ vývoj ze všech měst v okrese

Opočno – Největší „horko" letošního roku připadlo ve městě paradoxně na jedno únorové úterý.

2.9.2014
SDÍLEJ:

Opočno - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

Koho máme na radniciStarosta Štěpán Jelínek
Nezávislí kandidáti
840 hlasů

Místostarostka Šárka 
Škrabalová
Sdružení SNK ED, NK Město občanům
642 hlasů

Volby 2010
Sdružení US, NK
( 7 zastupitelů ) 46.67% zastupitelů

Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (2 zastupitelé ) 13.33% zastupitelů
Sdružení SNK ED, NK
(2 zastupitelé ) 13.33% zastupitelů

Česká strana sociálně demokratická
(1 zastupitel ) 6.67% zastupitelů

Komunistická strana Čech a Moravy
(1 zastupitel ) 6.67% zastupitelů

Občanská demokratická strana (1 zastupitel ) 6.67% zastupitelů

Sdružení TOP 09, NK
(1 zastupitel ) 6.67% zastupitelů

Volební účast: 51.62 %

Komunální volby se letos uskuteční 10. a 11. října.

Konalo se tu totiž jednání zastupitelstva, na které dorazilo několik desítek místních. A ne zrovna s dobrou náladou, krev se některým doslova vařila a starostu Štěpána Jelínka svými otázkami grilovali téměř do půlnoci.
Opočno zažilo čtyři roky plné velkých změn a stavebních úprav. A také smělých plánů. Například na rekonstrukci hlavního, Kupkova náměstí. Právě tyto úvahy přiměly vyměnit opočenské obyvatele klidný večer u televize za rozhádané zasedání.

Studie na rekonstrukci náměstí však vedení města celkem prošla. Jednalo se jen o desetitisícové částky, místní pochopili, že rekonstrukce je závislá na zisku dotace. Volali po opravě chodníků a té se v některých částech města dočkali. Horší však je jejich postoj k další studii, za kterou město zaplatí kolem milionu korun. Týká se budovy starého soudu na Trčkově náměstí.

Opočno do ní již investovalo, aby okolí zámku nehyzdila. Teď přišla řada na vnitřní řešení. Město svěřilo osud budovy do rukou uznávaného architekta – Ladislava Lábuse. Nutno podotknout, že k velké nevoli některých obyvatel, kterým se zdá cena za studii přemrštěná.
Velkou stavební akcí, která má také své příznivce i odpůrce, byly úpravy v historickém centru města v roce 2011. Vznikla tu pěší zóna, která zklidnila dopravní situaci ve městě. Některým místním podnikatelům však naopak vytvořila vrásky na čele. Ubylo prý zákazníků. Opravovalo se také Trčkovo náměstí.
Velkým problémem je v Opočně parkování. Každý, kdo sem někdy zavítal, ví, že zaparkovat v centru je většinou „o nervy".

V roce 2010 došlo k uzavření místní nemocnice. Obyvatelé i vedení města se snažilo, aby zůstal špitál otevřený. Marně. Situace se však před několika málo měsíci změnila – město získalo zdarma převodem areál špitálu od Královéhradeckého kraje.
Plány s ním má velké – vzniknout by zde měly ordinace lékařů, ale v budovách by měly sídlit různé služby – včetně těch technických.

Opočno se kromě nemocnice snažilo získat také kapucínský klášter. Královéhradeckému kraji za něj nabídlo symbolickou jednu korunu. Rozlehlé pozemky s několika budovami však nakonec kraj neprodal. Odhad jejich ceny převyšuje osm milionů a navíc není vyřešena ani vlastnická stránka. Řád kapucínů totiž podal žalobu o určení vlastnictví.

Stavebních akcí se podařilo zrealizovat dost a plánů má město ještě více. Mnozí místní si proto myslí, že to vedení Opočna trochu přehání. „Vždycky rozpitvají několik projektů najednou. Zdá se mi, že všechny ty plány jsou přehnaně ambiciózní. Opočno je malé město, podle mě nemůže utáhnout tolik akcí najednou," prozradil místní obyvatel Tomáš L. Není sám, kdo si to myslí. Někteří lidé mají „problém" i s podle nich všudypřítomným Františkem Kupkou. Opočno již několikrát vystavovalo obrazy tohoto slavného rodáka, spolupracuje s francouzským městem, kde malíř žil, a většinu velkých kulturních akcí spojuje právě s jeho osobou.

Například i studie, které se zabývaly případnou přeměnou Kupkova náměstí, využily jako inspiraci jeho slavný obraz. „Zdá se mi, že je tu už „překupkováno".Všude samý Kupka. Ano, je to náš velký rodák, ale nic se nemá přehánět," myslí si jedna z obyvatelek, důchodkyně, která v Opočně prožila celý život.
Obyvatelé Opočna dlouhodobě volají po opravě chodníků a také po obchvatu města. O něm rozhoduje Královéhradecký kraj. Před několika týdny se daly věci po mnoha letech konečně do pohybu. Naděje na výstavbu obchvatu nikdy nebyla větší. „Doprava je tu hustá a komplikuje to lidem život. Pro děti to může být i nebezpečné," prozradila před nedávnem jedna z obyvatelek Opočna, Soňa Šafářová. Nyní by se Opočno mohlo dočkat zlepšení situace.
Malebným městem pod Orlickými horami hýbe také stavba zimního stadionu. Jedni po ní volají, druzí ji nechtějí. Radost může zatím mít hlavně tábor odpůrců. Dokončení stadionu je totiž nejspíš v současnosti nereálné.

„Myslím, že dostavba stadionu by byla potřeba. Určitě bych se na tom shodl s mužskou částí obyvatelstva," prozradil jeden z Opočeňáků Luboš Kovář. Vedení města má však jiný názor. Podle starosty Štěpána Jelínka je plánovaná čtvrtá etapa – kompletní zastřešení stadionu, vybudování klubovny a restaurace – zatím zbytečná.

Zimák je trnem v oku

DOSTAVĚT, NEBO NEDOSTAVĚT? To je otázka, kterou si opočenští obyvatelé i vedení města položili nejednou. Přestavba zimního stadionu skončila v roce 2005. Město tehdy dostalo od státu desetimilionovou dotaci. Podobnou sumou se podílelo z vlastního rozpočtu. Povedlo se zastřešit část objektu, krytý je ze tří stran. Zastřešení stálo třináct milionů korun. Modernizací prošla také ledová plocha.

Modernizace stála osm milionů korun. Letos ji čeká další novinka. Technologie by se měla měnit, chystá se přechod ze čpavkové na freonovou.

Dokončení stadionu by obnášelo kompletní zastřešení stadionu, vybudování klubovny a restaurace. Kromě varianty, která počítá s dostavbou klubovny i restaurace, je ve hře také zapláštění stadionu, což by bylo levnější. „Jenže by se pak mohlo stát, že nás potrápí vzduchotechnika a bude nás stát třeba milion korun," poznamenal před časem starosta Opočna Štěpán Jelínek. Někteří obyvatelé mu dávají za pravdu, jiní by si dokončení „zimáku" přáli. (zem)

Dopravní situace dělá lidem starosti, kulturu ovládá František Kupka

Doprava: Veliké téma, které Opočnem skutečně hýbe. Mezi místními se snad nenajde nikdo, kdo by si nepřál, aby město dostalo obchvat. Někteří lidé se sice obávají jistého útlumu, ale doprava v centru je již tak kritická, že pozitiva obchvatu podle místních rozhodně převažují případná negativa. O obchvatu se hovoří v podstatě již osmdesát let. Rozhodnutí leží na Královéhradeckém kraji.

Ten nechal aktualizovat projektovou dokumentaci, naděje na začátek stavby vzrostla. Obchvat by prý prospěl nejen městu samotnému, ale také blízké kvasinské automobilce. Opočno navíc již jednou kvůli dopravě odmítl investor, který výrobní halu postavil raději v Polsku.

Nemocnice: V roce 2010 obyvatelé města a jeho vedení dokonce „operovali" na ulici. To vše proto, aby zachránili nemocnici, kterou se Královéhradecký kraj rozhodl zavřít. Snahy byly marné. Letos se však městu konečně podařilo to, o co velmi dlouho usilovalo. Získalo areál bývalého špitálu do svého vlastnictví. Kraj ho Opočnu převedl bezplatně. Město má nyní s areálem velké plány.
Vzniknout by tu mělo několik ordinací, sídlit tu budou různé služby. Využívat se bude zatím jen jedna z budov. V té druhé by v budoucnu mohl najít místo například domov důchodců.

Kultura: Programy a kulturní akce se často točí kolem osoby slavného opočenského rodáka Františka Kupky. Ve městě se často konají nejrůznější koncerty, ale hraje se tu také divadlo. Mnoho akcí se koná na opraveném Trčkově náměstí. František Kupka do Opočna přiláká ročně mnoho lidí. Město několikrát vystavovalo jeho obrazy.
Obyvatel Opočna se dotýká také spor o opočenský zámek. Hraběnka Kristina Colloredo-Mansfeldová v několik let trvající soudní při bojuje o navrácení památky do jejích rukou. Nyní jí svitla naděje. O osudu zámku se bude rozhodovat již brzy – letos na podzim. ⋌(zem 3x)

Autor: Barbora Zemanová

2.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Ilustrační foto

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Dobruška - Prvoligové národní házenkářky Dobrušky se již podruhé v podzimní části střetly se sousedním rivalem z Krčína a stejně jako v prvním duelu vyhrály, i když se hodně nadřely.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Královéhradecko, Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Východní Čechy - Krajská hokejová liga: Jičín je stále bez ztráty, na bydžovském ledě rozhodl zápas ve třetí třetině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení