"Dnes jsem převzal štafetu od kolegyně z Grabštejna a rád bych vás pozval na prohlídku opočenského zámku," ukazuje pro někoho neznámý pohled na zámek Opočno z Jeronýmovy vyhlídky kastelán Tomáš Kořínek.

Kastelán ukáže nepřístupnou hernu

Záhy se ujímá role průvodce přímo v jeho interiérech.

"Z důvodu, které jsou nám velmi dobře známé, je v současné době omezeno cestování a já bych vás rád prostřednictvím opočenských sbírek pozval alespoň na výpravy, dvě do Afriky a dvě do Ameriky, které podnikl Josef Colloredo Manfeld na začátku 20. století," uvádí návštěvníky mezi exponáty ze zmíněných cest.

Opočenský zámek rozjel kromě videoprohlídek na svém facebooku pro návštěvníky i další projekt. Seriál historických fotografií. Každý den se tu objeví jeden snímek zámku z archivu a k tomu srovnávací fotografie téhož místa ze současnosti.

Prohlédnout si mohou indiánské oděvy a čelenky, korálky, suvenýry, sněžnice, hračky, vidličku ve tvaru totemu, fotografii, na níž se někdejší majitel opočenského zámku se svou manželkou na palubě parníku. Zapojit se můžete také do hádání, jakému zvířeti asi patří kůže, která zdobí jednu ze stěn. Prostřednictvím virtuální prohlídky pak projdete i jinak nepřístupnou hernou, kterou právě pro trofeje ze severní Ameriky nechal Josef Colloredo Manfeld přistavět. Jeho cestovatelskou vášeň tu připomíná rovněž dřevěný strop ve tvaru obráceného trupu lodi a schodiště v podobě kapitánského můstku.

"Zapojili jsme se s dalšími sedmi kolegy kastelány do takového videoseriálu, který postupně představuje památky na různá témata. Opočno se přidalo v pondělí. Když se nikam nesmí, tak jsme prostřednictvím sbírek alespoň takto pozvali do Afriky a Ameriky, " vysvětluje Tomáš Kořínek.

Kromě již zmíněného hradu Grabštejn a zámku Opočno lze takto "navštívit" i Hrádek u Nechanic, Hrubý Rohozec, Náchod, Sychrov, Zákupy a Slatiňany. Právě kastelán ze slatiňanského zámku s nápadem přišel. Každý den na facebooku přibude video jedné z těchto osmi památek. "Až na nás opět vyjde řada, přidáme další video z Opočna zase na jiné téma," slibuje Tomáš Kořínek.