Míjí přitom dva ostrůvky zeleně, mimo jiné s buxusy vysázenými do ornamentálních výjevů, uprostřed nichž trůní pískovcoví jeleni v životní velikosti. Nejsou tu zas tak dlouho, ještě před nedávnem krášlili vstup do zámecké obory. Tato dávná podoba se nyní nádvoří opočenského zámku vrací.

"V současné napjaté době probíhá v areálu zámku obnova zelené plochy okolo pískovcových jelenů na arkádovém nádvoří. Akce začala již během minulého roku," uvedla mluvčí zámku Andrea Seidelová.

S vizí obnovy se mohli návštěvníci sociálních sítí seznámit na sklonku roku prostřednictvím dobových fotografií, které s rekonstrukcí podoby pomáhají. Těšily se velkému zájmu a měly řadu ohlasů. Na novinku se lidé těší. "Ráda se přijedu podívat. Na každém kousku krásné zahrady, zámku i obory je vidět píle a pořádný kus dobře odvedené práce. Smekám před všemi, kteří se o to zasloužili," svěřila se například Alena Zouharová.

Důvodem pro úpravy je i zajištění lepší ochrany soch jelenů před vandalstvím. Lidé totiž při fotografování na ně sedali a ulamovali přitom paroží.

Bylo třeba 500 kusů buxusů

Původní porost zelených ostrůvků zmizel již na podzim a do země byl vložen automatizovaný závlahový systém. "Nyní se vysazují kónicky zastřižené tisy a malé keříky buxusů, které budou tvořit ornamentální výjev přesně podle historických fotomateriálů. Pro zajímavost - bylo zakoupeno 500 kusů buxusů a 8 kusů tisů. Děkujeme tímto lidem v širokém okolí, kteří nás svým zájmem o věc podporují. Věříme, že finální podoba zeleně, návštěvníka potěší," dodala Andrea Seidelová.

Na nádvoří se přitom vrátí i dělové lafety. "Byly celkem čtyři. Dvě už máme zrekonstruované a budou tu umístěné už při otevření zámku 25. května, kvůli lepší ochraně před deštěm pod arkádami," poznamenal kastelán zámku Tomáš Kořínek.