„Jsme v hostinských pokojích druhého patra, které postupně dáváme dohromady, opravujeme je, restaurujeme. Jsou to místnosti, kde byli ubytováni synovci panujícího knížete. V této proužkované místnosti byl ubytován Friedrich, nejmladší synovec knížete, v té vedlejší, která se také restauruje, pak Weikhard,“ říká opočenský kastelán Tomáš Kořínek.

Nejen strop, ale i stěny září po dlouhé době novotou, už zbývá dokončit jen detaily a bude se moci „gruntovat“, stěhovat nábytek a další vybavení.

„Místnost od svého vzniku neprošla jakoukoli opravou, takže bylo zapotřebí ji celkově restaurovat. Plochy maleb byly celoplošně očištěny od prachových depozitů, které tady za posledních sto let vznikly,“ říká restaurátorka Zuzana Kuřátková a přibližuje další práce a opravy dožilé barevné vrstvy. Na některých místech byla uvolněna malba, nebo podkladové omítkové vrstvy a bylo potřeba si poradit i s jinými defekty.

„Třeba mezi okny byla velká díra, která šla až ven, bylo vidět nebe. Doplňovalo se to vápennými omítkami a teď jsme ve finální fázi retuší,“ dodává restaurátorka a štětečkem provádí zřejmě už poslední tahy na ozdobném pruhu vedle dveří.

Hradební ulice v Opočně
Bez asfaltu a v novém hávu. Historické centrum Opočna bude opět krásnější

Práce začaly už v lednu, aby se vše stihlo dokončit ještě před zahájením sezony.

V druhém pokoji, jehož stěny zdobí květinový vzor, pracovala restaurátorka Kamila Hamáková. I tady bylo zapotřebí provést řadu oprav. Jak vysvětluje, v této místnosti šlo hlavně o šablonu, kterou si musela vyrobit - podle originálního vzoru obkreslit a vystřihnout, a pak s ní pracovat. „Jsou tu takové zajímavosti, jako že v rozích si autor musel dopomáhat ruční malbou, protože do rohu se mu šablona asi špatně narovnala,“ upozorňuje.

Na zámku se restaurovalo už v minulých letech. Podívejte se na video správy zámku zachycující práci Martina Kostlána:

Zdroj: archiv Správy zámku Opočno

Obě místnosti by měly být zpřístupněny už na Velikonoce.

„Dámy restaurátorky teď o víkendu (16. až 17. března) skončí a o dalším víkendu by mělo dojít k vydrbání a natření podlah a poslední týden před Velikonocemi budou položeny pochozí koberce, po kterých se budou pohybovat návštěvníci. Vybavení bude původní, nyní je pouze nastrkané do vedlejších místností, vrátí se sem. A třeba pro tuto místnost byly už loni zrestaurovány dva veliké obrazy,“ prozrazuje kastelán v pokoji nejmladšího synovce knížete .

Návštěvníci se tak mají na co těšit.

Druhé patro opočenského zámku sloužilo dlouhá desetiletí jako depozitáře. Před dvěma lety se tu však u příležitosti stoletého výročí zpřístupnění zámku veřejnosti otevřel po několikaměsíčních úpravách nový - druhý prohlídkový okruh. Komnatám se vrátil vzhled z dob, kdy sem zajížděla rodina Josefa II. Colloredo Mannsfelda (1866 - 1957).

Co všechno nyní na druhém prohlídkovém okruhu příchozí uvidí?

„Na začátku jsou hostinské pokoje, kde byly ubytovány sestry panujícího knížete se svými rodinami. Jsou to takové větší apartmány, které se sestávají z ložnice, oblékárny, koupelny a místnosti pro komornou nebo služebnou. A pak návštěvníci procházejí hostinskými pokoji, kde bydleli synovci. Dohromady pak měli vzadu učebnu a svoji vlastní koupelnu se záchodem. Celá prohlídka končí rodovými muzei,“ doplňuje Tomáš Kořínek.

Mohlo by vás také zajímat: Perfektně vyzrálá s vlastnostmi výběru z hroznů. U doudlebského zámku se vínu daří

Zdroj: ilustrační záběry Pixabay.com a Deník/Jana Kotalová