„Bývalá zemědělská škola v Opočně není naše, je kraje. Areál jsme nepřevzali. V tuto chvíli v jedné části, kde bývaly kuchyně, je vývařovna pro náchodskou nemocnici, která se celá přestavuje. 365 dní v roce pětkrát denně se tu připravuje jídlo pro pacienty a zaměstnance náchodské nemocnice,“ prozrazuje starostka Opočna Šárka Škrabalová.

V další části, která sloužila jako internát, v jednom patře stále přebývají ukrajinští uprchlíci.

„Myslím, že do konce března, pak stát vydá nařízení, jestli tam ještě mohou zůstat, jestli kraj za ně bude platit, nebo jestli si budou muset najít sami nájemní bydlení,“ podotýká starostka.

Děti ze základní školy ve Slatině nad Zdobnicí jsou dlouhodobě nejúspěšnější u přijímacích zkoušek na střední školy v matematice a mezi nejlepší v rychnovském okrese patří i v českém jazyce.
Proč se u přijímaček z matematiky daří na Rychnovsku nejlépe žákům ze Slatiny?

V druhé části jsou teď umístěny děti z Dětského domova v Sedloňově: „Celá budova v Sedloňově se rekonstruuje, zázemí tu teď má asi pětadvacet dětí a asi šest dospělých, stěhovalo se tento týden. Myslím si, že tam jsou dvě děti, které budou jezdit do mateřské školy do Dobrušky, ale ostatní budou vozit do jejich školy. Tady budou děti pouze ubytovány a budou se tu stravovat.“

Přibližně v polovině února se začneme postupně stěhovat do budovy bývalého internátu v Opočně, abychom na začátku března náš stařičký domeček mohli předat stavební firmě, která nám ho za necelý rok přemění na moderní dům se třemi oddělenými bytovými jednotkami. V těch si každá rodinná skupinka pod dohledem tet a strejdů bude sama hospodařit, vařit, taky trochu uklízet, a hlavně dodržovat vlastní řád a pravidla. To všechno se v tom budoucím dospěláckém životě bude jistě hodit. 
/Zdroj:www.ddsedlonov.cz/

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Možné prý je, až rekonstrukce v Náchodě skončí a s tím i nutnost dovážení jídel z Opočna, v prostorách zdejší bývalé zemědělky se bude vyvařovat dál, ale tentokrát pro rekonstruovanou rychnovskou nemocnici.

„Až toto všechno pomine, budeme se bavit, jak areál využít dál, rádi bychom spolupracovali s Královéhradeckým krajem. Měli jsme tady pana Bittnera, který je krajským architektem. Uskutečnilo se zde setkání se studenty, kteří by se měli zabývat celým tímto areálem. Hodně k tomu přispěl i náš architekt pan Harom. Celá studie areálu by se měla koncepčně uchopit,“ vysvětluje Šárka Škrabalová.

Při současné vysoké poptávce se nabízí jako jedna z možných variant, na kterou se zaměřit, oblast bydlení.

„Kraj má zájem o sociální bydlení. My se samozřejmě nebráníme bytové výstavbě, nebo spíš rekonstrukci. Mohly by tam být, nechci říct startovací, ale prvotní byty, některé budovy by se daly i zbourat. Rozhodně bych ale byla ráda, aby zůstala tělocvična, která je velice hezká, opravená, vyhřívaná, všechno v ní funguje, je to jedna z největších tělocvičen v Opočně a okolí,“ říká starostka.

Policie ČR - ilustrační foto.
Obtěžuje někdo děti na Rychnovsku? Policisté raději varovali školy

Z hlediska napojení jde o vhodnou lokalitu: „Rozhodně bychom chtěli jít cestou bydlení i vzhledem k tomu, že když se na místo podíváte z ptačí perspektivy, uvidíte návaznost, mohly by tam být další bytové jednotky, mohla by se tam udělat alej, parkoviště. A když se podíváte z areálu dolů, je tam sad, kde by se určitě nabízelo, aby tam byly nějaké řadové domy nebo menší bytový dům.“

Lidé už také netrpělivě vyhlížejí dokončení obchvatu, díky němuž se doprava zklidní i v této části městečka.

„Ve vzduchu ale visí i ta možnost, že jednu část areálu bývalé opočenské zemědělky by rádi využili také krajští hasiči. Měli v Bílých Poličanech školicí zázemí a zjistili, že už tam nechtějí být. Kraj proto řekl: a proč by to nemohlo být v Opočně?“ dodává starostka.