Do Francie a Polska směřovaly z opočenské radnice povzbuzující dopisy podepsané starostkou Šárkou Škrabalovou. Zároveň v nich byla i nabídka: „Touto cestou bychom vám rádi nabídli to, co je u nás v tomto okamžiku součástí každodenního života. Jsou to roušky, které jsou u nás povinné, a my věříme, že pomáhají zpomalit šíření koronaviru. Heslo naší země je „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“. Přijměte, prosím, od nás tuto symbolickou pomoc jako vzpomínku na vás v této zvláštní době. Jde o ručně šité roušky od občanů města Opočna, kteří nám je zdarma šijí pro všechny, kdo je potřebují. Proto je posíláme i k vám a věříme, že vás nejen ochrání, ale i potěší.

“První odezva psaná ve francouzštině a plná díků na sebe nedala dlouho čekat: „Vážená paní starostko, vážení přátelé, velice vám děkuji za váš dopis, který mě velice dojal. Stejně jako jinde je situace u nás obtížná a velmi omezuje náš každodenní život. Ale čelíme tomu s odhodláním a trpělivostí. Myslíme na vás jako na evropské sousedy v naději, že vaše země překoná tuto krizi co nejrychleji. Vaše nabídka ručně šitých roušek nás velice dojala. Je to obrovská naděje cítit takové činy přátelství. Budeme velice vděčni za vaši pomoc a doufáme, že se zase uvidíme, jakmile bude toto smutné období za námi. Stojíme při vás a jsme vám k dispozici pro jakoukoli pomoc, kterou budete potřebovat. Přijměte, vážená paní starostko, vážení přátelé, vyjádření mých nejupřímnějších citů a poděkování,“ napsala Joëlle Ceccaldi-Raynaud, starostka Puteaux.

Vzhledem k tomu, že díky obětavé a nezištné práci dobrovolníků získalo město Opočno dostatek šitých roušek nejen pro své občany, místní společnosti a další instituce, mohlo je nabídnout i přátelům v zahraničí.

Do francouzského města, kde strávil velkou část života opočenský rodák a světoznámý malíř František Kupka, tedy vzápětí putoval balík se stovkou ručně šitých roušek „made in Opočno“ a v pátek 3. března dva balíčky po padesáti kusech na radnice polských měst Opoczno a Radków.

Dana Ehlová