"Toto je betlém naší členky Jiřinky Javůrkové, je velice šikovná," ukazuje perníkové dílo za jednou z výloh Míla Rohlenová se spolku Senioři z Opočenska. "Neživí se tím, je to zdravotní sestřička - důchodkyně, ale chodí ještě pomáhat do náchodské nemocnice. Toto je její hobby. Vyráběla dokonce i pro polskou ambasádu, loni pekla asi 200 chaloupek," prozrazuje.

Neobvyklá výstava v ulicích Opočna spojila spousty šikovných a akčních lidí ze spolků Abakus, Senioři z Opočenska, z řad místních podnikatelů, obyvatel i výtvarníků tohoto kraje. Patří k nim i proslulá výtvarnice ze Sedloňova Jarmila Haldová. Mimochodem právě její betlémy dostali letos senioři od zmíněných spolků jako dárek s vánočním přáním. Při jejich vystřihování se mohli alespoň v této pro ně nelehké době zabavit.

Nová útulna na Velké Deštné v Orlických horách
FOTO: Útulna na cestě k rozhledně Větru a deště se otevřela

Nápad čekal na realizaci

Nápad na uspořádání výstavy betlémů v Opočně, za nímž stojí Míla Rohlenová a Jiří Králíček ze spolku Abakus, se prý zrodil už před dvěma lety. Teprve letos, kdy do kulturního života zasáhla pandemie a řada omezení, však přišel ten správný čas, jak je lidem neotřelým způsobem představit a udělat jim v předvánočním čase radost, což se daří.

"Je to moc hezké," chválí dvojice důchodkyň, která na obhlídku betlémů vyrazila.

Lidé se budou moci potěšit také pohledem na neratovský betlém či řezbářské dílo Ladislava Cimrmana.

"Některé betlémy máme zapůjčené, jiné jsou naše. Koupila jsem i sama papírové betlémy, jsem takový fanda, ale nezvládla bych je sama vystříhat. Tak je stříhají některé naše členky, aby do 12. prosince byly nainstalované. Ten největší papírový je tiskařský vystavený kousek pod náměstím. Tady je zase betlém z Tchaj-wanu, když jsem to zjistila, měla jsem z toho druhé Vánoce," vytahuje Míla Rohlenová jednu z raritek a také obrázek výtvarníka Petra Netíka, který se za okny také objeví. 
Velký osvětlený betlém od Jarmily Haldové pak září za bránou budovy bývalého soudu na Trčkově náměstí.

Práce na Klinice infekčních nemocí hradecké fakultní nemocnice.
Lékaři v první linii: Nejhorší bylo oznamovat příbuzným smrt jejich blízkých

"Některé naše členky jsou ve Spolku přítel paličkované krajky při Sokolu Opočno, takže k vidění budou i betlémy z paličkované krajky. A oslovili jsme také obyvatele, jestli by se nezúčastnili. Mimo asi jedné paní byli všichni nadšení a slíbili, že se zúčastní. Jedna babička dokonce s vnoučaty namalovala betlém a má ho teď vystavený v okně," dodává Míla Rohlenová.