"Jestli se mi líbí? Mohl ještě růst," posteskl si jeden z důchodců sledující jeho instalaci na Kupkově náměstí. Proč musel jít k zemi? Podle vyjádření města rostl u terénního zlomu při oplocení, jehož podezdívku svým kořenovým systémem značně narušoval a neměl zde perspektivu dalšího růstu.

A nejde o jedinou "porážku" vzrostlého stromu tohoto podzimu ve městě. 23. dubna 1887 bylo na náměstí u opočenského zámku vysazeno u příležitosti sňatku Johanky z Colloredů s knížetem Aloisem Schoenburgem s Hartensteina devět lip srdčitých.

Seschlá lípa srdčitá u základní školy na Trčkově náměstí v Opočně. Foto: Deník/Jana KotalováZdroj: Deník / Jana Kotalová

Jeden z těchto památných stromů, který 133 let rostl v sousedství sochy sv. Floriána, z velké části seschl. Nepomohlo mu ani ošetření ani vydatná zálivka obohacená hnojivem aplikovaná zavlažovacími vaky. Dendroložka Lenka Hladíková proto doporučila jeho odstranění a nahrazení lípou velkolistou, která je odolnější suchu a teplu. Postupně by tak měli být nahrazeni i další dožívající jedinci tohoto soustromí.

Rok 2020 bude posledním také pro lípu u sochy sv. Jana Nepomuckého v Podkostelí u kamenného mostu.

"Lípa je pro svůj zhoršený zdravotní stav a rozsáhlé napadení hnilobou nebezpečným stromem pro své okolí," uvedl vedoucí oddělení sociálního a životního prostředí Jaroslav Koudelka.

Počítá se s náhradními výsadbami. "V rámci podzimních výsadeb jsou například naplánovány dosadby ovocných alejí v počtu minimálně patnácti nových stromků," dodal Jaroslav Koudelka.V případě lípy v Podkostelí to bude malokorunná lípa, kterou doplní půlkruhová lavička a záhon růžově kvetoucí pokryvné růže.

Na odstranění suchých stromů se pak v těchto dnech pracuje i v zámeckém parku, a to za pomoci koňské síly. Letos se tam podařilo dosadit více než padesát stromů.