Historické jádro Opočna prošlo velkou proměnou. Oprýskané kabáty starých staveb postupně mizí a dostávají nový "šmrnc". Znovuvzkříšení se tak v poslední době dočkala také budova kaplanky v sousedství děkanského úřadu, na níž byl dlouhá léta žalostný pohled. A v krajském kole Památka roku se dokonce dočkala prvenství, bude tak kraj reprezentovat v celostátním kole.

"Tady býval dřevník, příčka byla posunuta trochu dál, bylo tady uhlí, binec," popisoval loni krátce před finálními úpravami dřívější stav správce farnosti Filip Foltán.

Filip Foltán.
Kde je 13. komnata děkanství v Opočně? "Ještě jsem ji neobjevil," říká Foltán

Právě pro něho se obnovená kaplanka stala dočasným domovem do doby, než se podaří zrekonstruovat i děkanství. Kromě toho se do budoucna plánují i opravy kostela. Kostel a děkanský úřad jsou součástí areálu národní kulturní památky zámku Opočno. Zahrada s kaplankou je přistavěna k renesanční propojovací nadzemní chodbě mezi zámkem a letohrádkem v zámeckém parku. Tato chodba je dlouhá přes čtvrt kilometru a její část tvoří zadní stěnu kaplanky, přičemž se interiéry částečně prolínají.

"Tady vzadu vede spojovací chodba zámku s letohrádkem, ke které byly přidány chlévy. Někdy kolem roku 1840 se mluví o tom, že tu byla prasata," přidal perličku z historie Filip Foltán.

Budova kaplanky v Opočně prochází rekonstrukcí.
FOTO: Opočenská kaplanka shodila starý omšelý kabát, dostane nový

V roce 1896 farnost získala prvního kaplana a tehdy se tu pro něj vybudovalo i bydlení. Původní opukový oblouk v zadní části stěny zůstal zachován, ale nově se do kaplanky vstupuje velkými francouzskými dveřmi. Kdysi tu prý prala pradlena pro zámek. Mnohem později tady byla garáž a teď tato místnost slouží nejen knězi, ale i jako neformální místo setkávání i pro veřejnost a třeba také pro výuku náboženství mládeže. V neděli, v době konání mše svaté, zde tráví čas rodiče s malými dětmi, které nevydrží po dobu celé mše svaté v kostele, mohou ji tu sledovat na velkoplošné obrazovce. Každou první neděli v měsíci se pak koná v kaplance společné setkání farníků po mši svaté - tzv. Agape s drobným občerstvením.

"Z kaplanky jsme vytvořili moderní prostředí, ale se zachovalými starými prvky," doplnil správce farnosti.

Při rekonstrukci se našli farníci a dobrovolníci, kteří s ní ochotně pomohli, včetně Filipa Foltána. Práce skončily na začátku loňského léta. Rekonstrukce kaplanky se stala vzorovým příkladem společné akce, na které se podílelo prakticky celé město Opočno, jeho obyvatelé, soukromé i veřejné instituce. Obnovu kaplanky podpořil zčásti výtěžek veřejné sbírky, pomohlo město Opočno, velkou část si farnost musela půjčit od jiných farností a půjčku nyní splácí z darů drobných dárců.

Z opočenských zákoutí.
Den D je tu. Opočno bojuje o titul Historické město roku

Všichni nyní doufají, že po úspěchu v krajském kole Památka roku zaboduje také v celostátním kole, slavnostní vyhodnocení soutěže proběhne 21. března ve 14 hodin v Praze.

"Objekty přistavěné k propojovací chodbě včetně kaplanky mají samy o sobě historickou hodnotu. Tvoří součást Trčkova náměstí a jsou vnímány jako součást zámeckého areálu. Spolu se zahradou představují hodnotný pohledový celek historické zástavby s řadou hodnotných dochovaných detailů, například detaily střechy kaplanky, historické okenní výplně. Tuto historickou a pohledovou kvalitu je z hlediska památkové péče žádoucí zachovat." Zdroj: Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska