Atmosféru nedělního podvečera dokreslovala přicházejícím hostům půvabná filmová hudba z pera skladatele. Vlastního aktu slavnostního odhalení lavičky Luboše Sluky se krátce po 18. hodině ujala starostka Šárka Škrabalová spolu s autorem Michalem Joudou. Opočenský rodák neskrýval dojetí a k výsledné podobě se zjevnou spokojeností řekl: „Je moderní, ale plně funkční. A to mi libí.“

„Místo jsme vybrali ve spolupráci s autorem návrhu Michalem Joudou a architektem města Tomášem Haromem. Lavička se nachází naproti rodnému domu Luboše Sluky a v blízkosti klášterního kostela, kam rád chodil,“ uvedla Renáta Černá, tajemnice městského úřadu, která patří mezi iniciátory projektu.

Autor originálního a velice působivého díla umělecký truhlář Michal Jouda při výrobě spolupracoval s kovářstvím Josefa Černého z Ohnišova. Lavičkou se díky nim stala vlastně notová osnova, jejíž linie se zajímavě propojují do uzavřeného celku. Ústřední částí celého návrhu voluta houslového klíče. Opěrná část navíc zaznamenává vybraný takt Slukovy skladby Canti, již skladatel věnoval své ženě.

Z přání města navrhnout lavičku k poctě narozenin Luboše Sluky jsem byl upřímně potěšen. Krásné zadání pro váženého člověka, hudebního skladatele, autora úžasné poezie ve stylu haiku. Těšil jsem se na myšlenkové ponoření s nespočtem možností řešení i stav vnitřního napětí, kdy něco tvůrčího vzniká. Samozřejmě s tím přišla i tíha zodpovědnosti a zásadní otázka. Jak navrhnout lavičku, která bude originální, adresná a nezaměnitelná, a přitom bude citlivá k historickému centru našeho města? Odpověď byla částečně jednoduchá. Určitě by měla obsahovat konkrétní notový úryvek a ideálně i lehkost dirigentské taktovky, ale jak dál? Začala hra s notovou osnovou, kreslení a tvarování pásku papíru i plechu, aby se nakonec notová osnova sama stala lavičkou…
Michal Jouda
/Zdroj: město Opočno/

Vzápětí po odhalení nastalo všeobecné hemžení - na lavičce pod vzrostlou lípou se na pozvání Luboše Sluky střídali jeho blízcí a přátelé, aby se společně nechali zvěčnit v této mimořádné chvíli. Mezi prvními nechyběla manželka Hana, starostka Šárka Škrabalová, tajemnice Renáta Černá, cimrmanolog a další čestný občan Opočna Miloň Čepelka nebo výtvarnice Jarmila Haldová s manželem. Gratulaci k poctě vyjádřila také náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Slavnostní den v Opočně tím ovšem nekončil. Pokračoval v Kodymově národním domě, kde se uskutečnil koncert, na němž zazněly skladby vybrané z bohaté Slukovy tvorby v podání sopranistky Heleny Hozové, barytonisty Romana Janála a Tria Bergerettes.

Fotogalerie: Velké osobnosti usedly mezi prvními vedle Luboše Sluky na jeho novou lavičku v Opočně

Mohlo by vás zajímat: Kus historického centra Opočna opět krásnější. Hradební ulice je zrekonstruovaná

Pohled do zrekonstruované Hradební ulice v historickém centru Opočna. | Video: Deník/Jana Kotalová