Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opočno chce v příštím roce investovat do zeleně

Opočno - V příštím roce hodlá město investovat do zeleně a rádo by k tomu využilo dotaci. Projekt za více než milion korun se týká vybraných lokalit v intravilánu města, kde dojde k ošetření dřevin, novým výsadbám a sadovým úpravám.

31.10.2015
SDÍLEJ:

Opočno - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

„Jedná se o obnovu stromořadí a sadové úpravy v Nádražní ulici, obnovu stromořadí před mlékárnou v Podzámčí, dosadby v areálu autokempu Broumar a jeho nejbližším okolí a ošetření památných stromů v centru města a naměstském hřbitově," prozradil Jaroslav Koudelka, vedoucí odboru životního prostředí.

Stěžejní akcí celého projektu bude odstranění stávající aleje kulových javorů v Nádražní ulici a v Podzámčí před mlékárnou a jejich nahrazení novým stromořadím malokorunných platanů s kulovitou korunou. „Stávající alej, čítající celkem 122 kusů stromů, je celkově ve špatném zdravotním stavu, vykazuje sníženou vitalitu a je třeba ji s ohledem na stejnověkost nového stromořadí kompletně obnovit. Navržený druh dřeviny dorůstá do výšky zhruba čtyři až šest metrů, má pravidelnou, hustě větvenou korunu a dobře snáší pravidelný řez. Tento středně až dlouhověký druh snáší dobře i městské prostředí, roste dobře ve zpevněných površích a toleruje aplikaci posypových solí," prozradil vedoucí odboru.

V rámci sadových úprav budou v travnatém pásu severní řady stromořadí v místech připojení vedlejších ulic (Družstevní, Jiráskova a Tyršova) provedeny keřové výsadby, které zatraktivní ulici. Výsadby jsou navrženy do oblouků, které podpoří oblouky připojení bočních ulic a při své výšce do padesáti cemntimetrů nebudou bránit rozhledům v křižovatkách ulic. Záměrně byly zvoleny keře s velmi dlouhým kvetením, přibližně od května, června až do září. „Naproti restauraci Jordánek je na jižní straně ulice navržena výsadba nízkého živého plůtku z růžově kvetoucího tavolníku, který se objeví rovněž v ostrůvku křižovatky s Tyršovou ulicí," popsal vedoucí odboru.

U Broumaru

V lokalitě autokempu u Broumaru byla vytipována místa pro umístění nových výsadeb, které jsou navrženy tak, aby poskytly požadovaný stín, avšak nezaplnily plochu, která primárně slouží ke kempování a umístění stanů či karavanů. Uprostřed oplocené plochy je navržena výsadba javoru mléče a dubu letního. Podél jihozápadního plotu areálu budou vysazeny tři skupiny vyšších domácích listnatých keřů tavoly kalinolisté a svídy krvavé.

Tavola i svída budou snášet zastínění ze strany přilehlých vyšších porostů za plotem a spolu se dvěma solitérními jilmy vhodně doplní chybějící zeleň v této části areálu. Mimo oplocené území, v ploše mezi plotem a rybníkem, je navržena výsadba dvou střemch, které nahradí přestárlou olši břehového porostu určenou ke kácení.Památné stromy se nacházejí ve čtyřech lokalitách města Trčkově a Kupkově náměstí, areálu kostelíku P. Marie a na hřbitově. V rámci navržených pěstebních opatření bude zdravotním řezem ošetřeno celkem 14 stromů. Jedná se o odbornou údržbu stromů za účelem zlepšení či udržení jejich vitality a přirozeného vývoje.

Autor: Redakce

31.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení