Malíři a legionáři Františku Kupkovi jsou věnovány společné oslavy měst Opočna a Dobrušky u příležitosti šedesátého výročí jeho úmrtí. Hlavním dnem oslav bude na jejich památku pojmenovaná Červeno-modro-bílá sobota 24. června, podle shodných národních barev České republiky a Francie. Na opočenském velkém náměstí bude dopoledne odhalen Kupkův pomník s bustou. Kupka se tak symbolicky vrátí do svého rodiště. Stejný pomník bude odhalen také ve francouzském městě Puteaux, kde žil, a v roce 1957 zemřel. „Děkujeme městu Puteaux za to, že se rozhodlo nést náklady na jejich výrobu a jsem nesmírně ráda, že se u nás jeho zástupci osobně zúčastní slavnostního odhalení,“ říká Šárka Škrabalová, starostka Opočna.

Dění se pak přesune na náměstí F. L. Věka v Dobrušce.. V prostorách renesanční radnice bude slavnostně otevřena jedinečná výstava Ženy v životě a díle Františka Kupky, na jejíž přípravě město spolupracovalo se  spolkem Abakus a aukční síní Adolf Loos, která na jediný den zapůjčila cenné originály tří Kupkových obrazů – Cocorico, Milenci a Koupající se a originál bronzové busty Eugenie Straubové-Kupkové, druhé Kupkovy ženy. Busta je považována za jediné Kupkovo sochařské dílo. Dobrušský starosta Petr Lžíčař dodává: „Francouzské město nedávno na počest Kupky uspořádalo výstavu věnovanou azylu malíře se svou ženou Eugenií v Beaugency za druhé světové války. Proto jsme navázali kontakt. Na radnici jsme umístili expozici o městě na řece Loiře a Kupkově stopě, kterou v Beaugency během války zanechal. Těším se, že starostu Beaugency přivítám na Česko-francouzských dnech osobně.“

Účast na Červeno-modro-bílé sobotě přislíbila řada významných hostů v čele s francouzským velvyslancem Rolandem Galharague. Záštitu nad oslavami převzal místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, ministr kultury Daniel Herman a hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Návštěvníky oslav čeká také poutavý doprovodný programu na náměstí F. L. Věka. Odehraje se zde divadelní česko-francouzské dvojjazyčné představení Ďáblův most v podání Divadélka na štaflích, oslavy doplní povídání o malíři a vlastenci Františku Kupkovi a hudební vystoupení skupin Cafe Baret, Nešlapeto a JK Band.

Přijede i francouzský velvyslanec
Účast na Červeno-modro-bílé sobotě přislíbila řada významných hostů v čele s francouzským velvyslancem Rolandem Galharaguem. Záštitu nad oslavami převzal místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, ministr kultury Daniel Herman a hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Miroslav Sixta