Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opočenšťí: Po Kupkovi šlapat nechceme

Opočno – Jako pomyslná Kaplického chobotnice působily na obyvatele Opočna studie nového vzhledu Kupkova náměstí.Chobotnice dokázala národ rozdělit na příznivce a odpůrce, v Kodymově domě se však sešla většina těch, kteří zásah do náměstí odmítají. Atmosféra byla dost vypjatá a jednalo se téměř čtyři hodiny.

19.2.2014
SDÍLEJ:

ZMĚNA. S trochu jiným uspořádáním parkovacích míst a snahou vytlačit dlouhodobě stojící auta mimo Kupkovo náměstí počítají i dvě studie obnovy tohoto středu Opočna. Jedna z nich na snímku.Foto: Vizualizace architektonického studia

U mnoha opočenských obyvatel studie vzbudily zděšení, možná dílem ze strachu ze změn a novinek. Navíc je podle nich náměstí pěkné a více je trápí rozbité chodníky a hustý provoz. Na zasedání se sešlo několik desítek obyvatel, jedním z nich byl i pětatřicetiletý Radek Mecner.
„Nemám vyhraněný názor. Obě studie se mi docela líbí, z každé bych vybral něco," svěřil se.
Byl jedním z mála, kteří návrhy předem neodsoudili.

Názory obyvatel a městaSoňa Šafářová: „Myslím si, že to není potřeba. Určitě by se našly jiné věci. Především obchvat a chodníky. Doprava je tu hustá a komplikuje to lidem život. Pro děti to může být i nebezpečné."

Luboš Kovář: „Jsem proti přestavbě náměstí. Lidé o tom dost diskutují, i na facebooku, a jsou proti. Dal bych přednost dostavbě zimního stadionu."

Vladimíra Pinkasová: „Jsem spíš proti, ale ještě nemám vyhraněný názor. Rekonstrukce je hudbou budoucnosti. Zlepšila bych hlavně chodníky."

Oldřich Hájek: „Náměstí se mi líbí v tom stavu, v jakém je. Potřeba je obchvat."

Na zasedání zastupitelstva, kde architekti představili i dvě studie na rekonstrukci Kupkova náměstí, přišlo několik desítek Opočeňáků, většina z nich byla proti. Nejčastěji tvrdí, že je náměstí dost pěkné, že jsou potřeba zásahy v jiných lokalitách a také že je v Opočně „překupkováno".

Některým se studie líbily, ale vadila jim nedostatečně promyšlená koncepce. Argumentem proti je také provoz – nová dlažba by se podle lidí rychle rozbila a ovzduší v parčíku ve špici náměstí by podle nich znepříjemňovaly autobusy, které u ní mají zastavovat a parkovat.

Starosta Štěpán Jelínek tvrdí, že se jedná pouze o návrhy, které byly vypracovány za v podstatě symbolickou částku 55 tisíc korun na popud obyvatel. Podle jeho názoru je důležité pozvednout „živé srdce" města.

Přitom podle starosty Štěpána Jelínka nechalo město studie vypracovat právě na popud obyvatel.
Dotazníkové šetření ukázalo, že by si přáli, aby náměstí prošlo změnami.
Lidi zajímala hlavně cena, kterou město za vypracování studií zaplatilo. Ta je pro oba týmy architektů dohromady asi pětapadesát tisíc korun.
Což je podle vedení města spíše symbolická odměna za několikaměsíční práci na návrzích.
„Přijde mi to docela zbytečné. Náměstí je v podstatě hezké, tak proč ho předělávat. Například obchvat je podle mého pro město mnohem důležitější," prozradil svůj názor šestatřicetiletý Tomáš Kovář.
Nebyl sám, kdo by mu dal přednost, doprava je podle místních velmi hustá a trpí tím jak domy u silnice, tak ovzduší.

Navíc provoz může ohrozit školáky.
„O obchvatu nerozhoduje město, ale kraj, takže se obracejte na něj. Hovoří se o tom už minimálně třicet let. Je vypracovaná projektová dokumentace, ale rozhodnutí neleží na nás," podotkl Štěpán Jelínek.
Často skloňovanými byly kromě obchvatu také chodníky. Peníze za studie podle Opočenských mohly posloužit pro  jejich opravu.
Stav chodníků dávaly proto do kontrastu s návrhy takřka všichni příchozí.
Nejvíc je trápí ty v Nádražní ulici, ale z komentářů obyvatel bylo zřejmé, že problémy jsou podle nich i jinde. Město na jejich opravu ve svém rozpočtu vyčlenilo pro letošek jeden milion korun.
„Je to doslova o zabití. Policie se ptá, proč lidé chodí po silnici, ale je to bezpečnější," prozradila svůj názor sedmdesátiletá Hana Kovářová, rodilá Opočeňačka.
Priority vidí jinde než v přestavbě náměstí. „Peníze by měly putovat do škol, navíc by mohlo vzniknout parkoviště a díky němu bychom se zbavili aut na náměstí. Jsem také pro dostavění zimního stadionu," dodává. Stadion však „nepálí" jen ji, přednost by mu dalo více lidí.
Diskuze se vyhrotila
Většina z příchozích neváhala své priority sdělovat nahlas. V ojedinělých momentech možná až za hranicí slušnosti – formou osobních útoků.
Starosta Štěpán Jelínek příchozím zase vysvětloval, že se jedná o předběžné studie a náměstí se v nejbližší době přestavovat nebude.

„Návrhy měly posloužit hlavně k veřejné diskuzi, jak by šlo živé srdce města, kterým podle mě náměstí je, zlepšit a pozvednout," prohlašoval.
Zda k úpravám dojde, je podle něj závislé na dotaci. Opočno by si rekonstrukci bez ní nemohlo dovolit a ani by o ní neuvažovalo.
Mezi příchozími převládali lidé středního věku a senioři. Mladší obyvatelé se ve velkém nedostavili.

Možná i proto někteří zastupitelé hodnotí přístup příchozích jako staromilský a nemoderní.
Šlapat po Kupkovi?
Velmi byl také cítit jistý odklon od slavného místního rodáka, po kterém se jmenuje i samotné náměstí. Nálada byla totiž místy doslova protikupkovská.
„Proč pořád jen Kupka?" ptali se obyvatelé, kterým se povětšinou nelíbil nápad obou architektonických studií spojit náměstí s jeho slavným obrazem Dvoubarevná fuga.
„Budeme šlapat po díle Kupky, co by na to řekl," tázala se jedna seniorka. Dalším se nelíbilo použití zeleně ani paralela na francouzské období slavného malíře.
A výhrady se našly i mezi zastupiteli. Milič Světlík se k motivu slavného rodáka staví otevřeně, má však obavu, že by některé nápady nebyly pro Opočno tím pravým.
„Pochybuji, že by důchodci ve špici náměstí hráli pétanque, jak s tím počítá jedna ze studií," prozradil svůj názor.
Podtrženo a sečteno – zástupy příznivců si nezískal ani jeden z návrhů.

Architekti, kteří byli zasedání přítomni, čelili otázkám veřejnosti a obhajovali své nápady.
Ačkoli se většina příchozích vyslovila proti rekonstrukci náměstí, studie si našly i své příznivce.
„Je velmi dobré o tom přemýšlet a také nechat architekty, aby vytvořili koncepci.

Důležité podle mě je zpřístupnění celého náměstí a také jeho bezbariérovost," prozradila jedna z příchozích Blanka Hanušová.

Auta versus lidi. Kdo v Opočně vyhraje?

Pořádný rozruch vyvolaly studie na přestavbu Kupkova náměstí i na sociálních sítích. Facebook opočenské kultury takovou vlnu ohlasů snad ještě nezažil. Podobně jako v diskuzi během zastupitelstva se i tady najde více nesouhlasných názorů.

Koho zase napadlo, že se Kupkovo náměstí „musí" upravovat?! Nevyplázlo město už tak dost peněz za pěší zónu, o které by se dalo taky samostatně diskutovat? Návrhy tedy nic moc. Co parkování? Aut nacpáno, autobusáci mají občas problém nabrat lidi nebo se z náměstí vymotat. Bylo by lepší radši šetřit prachy a udělat obchvat, ať nemusí jezdit náklaďáky přes náměstí, na který mají občas problém se vyškrábat.
Martin Svoboda


Dlažba na motivy Kupkových obrazů je super, škoda,že vidno nejlépe ze vzduchu, vyhlídka u zvonice-betonový pás s lavičkou – zajímavé velmi! Osobně bych tam všude vtěsnala více zeleně.
Martina Pokorná


Auta a autobusy nemají na náměstí co dělat, 100metrů od „námka" je parkoviště a stejně na náměstí neparkují Opočeňáci, ale lidé co přestupují na autobusy, sleduji to z okna den co den. Chcete snad mít z náměstí odstavné parkoviště?! Je snad v Praze na Václaváku, nebo v Brně na Svoboďáku parkoviště? Takže mě se návrhy líbí. Dlažba super, ta tráva taky, víc zelené by neuškodilo. Proutěná chýše u prvního návrhu je dost odvážná! Ten druhý je značně kompromisní. Mimochodem nevím, proč by město mělo šetřit na obchvat, to je věc kraje a ne města! Ono by na to taky město šetřilo tak 300 let, takže …
Pavel Anděl


Mně se to také moc nelíbí a to hlavně z důvodu, že na to jako město nemáme (dotace je pěkná ale kolik procent musí do projektu vložit město?). Mimochodem úvěr na staré náměstí je již zaplacen? A ještě k názoru:  Proč by mělo město šetřit na obchvat – to je věc kraje… zajímavá myšlenka, tudíž předěláme náměstí kam se Opočěňáci nedostanou a kolem nám budou stále jezdit kamióny…
Kamil Mrázek


Více informací o Kupkově náměstí v Opočně najdete i v těchto článcích:

http://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/dve-varianty-jeden-prvek-kupkova-fuga-20140123.html?preview=3bec713f4f734febbc8211c20affddf7

http://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/prijdte-vyjadrit-svuj-nazor-beseda-k-promene-kupkova-namesti-v-opocne-se-kona-u.html?preview=3bec713f4f734febbc8211c20affddf7

Autor: Barbora Zemanová

19.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení