To zpívají legendární Spirituál Kvintet ve své písni, text připomíná sérii bitev ve druhé polovině 15. století v Anglii, do dějin se zapsaly jako války růží.
Opočno je s růžemi spojeno také, ale mnohem příjemněji. Dnes začíná na opočenském zámku jedno z nejkrásnějších období, je pravděpodobné, že do dějin se zapíše také. Aspoň do dějin opočenského zámku. Svátky s růží, které se poprvé konaly vloni, měly tak velký úspěch, že zaměstnanci jsou rozhodnuti – Svátky s růží budou každý rok.

Letošní druhý ročník zahajuje dnes, posledním dnem s růžemi bude středa 6. července. Co Svátky s růží znamenají? Všechny místnosti zámku jsou vyzdobeny vazbami z růží. Návštěvníci zámků si již zvykli na doplnění expozic květinami, ale v Opočně to bude v příštích pěti dnech téměř naopak.

Vévodit bude královna květin. „Ano, dá se to tak říci, růží od dodavatelů i z vlastních zdrojů se sešlo na pět set. Od včerejšího rána jsme aranžovali, samozřejmě pod vedením naší zkušené zahradnice Marie Jarkovské. Zvolit k sobě vhodné barvy, a barevná škála je opravdu široká, sladit je s barvami v pokoji, to vše je důležité. Ale výsledek stojí za to, opočenské Svátky s růží potěší duši, oči i srdce,“ zve Štefánia Jiráková, zástupkyně správce zámku.

Vybrat si termín k návštěvě opočenského zámku v nejbližších dnech se určitě vyplatí, Svátky s růží probíhají ode dneška, poslední den je středa. Svátky s růží nejsou důvodem k navýšení vstupného, chtějí potěšit. Vstupné zůstává jako v běžných dnech, expozice se otvírají v 9 hodin, poslední prohlídka začíná v 16.45. Během Svátků s růží je otevřeno i v pondělí.

(dm)