Ve středu betonové zátarasy a zákazové značky u vjezdů na uzavřenou část obchvatu zmizely. Stavba má povolení ke zkušebnímu provozu, který má skončit na jaře příštího roku. "Že je obchvat otevřen, je znát hlavně na tom, že už centrem nejezdí kamiony. Značky, které jim zakazují průjezd centrem, byly obnoveny," uvedl ve středu dopoledne vedoucí Turistického a informačního centra v Opočně Dalibor Štěpán.

První - dvoukilometrový úsek obchvatu vyšel na 147 milionů korun včetně DPH. Investorem stavby byl Královéhradecký kraj, administraci projektu zajišťovalo Centrum investic, rozvoje a inovací. Na financování projektu se podílelo ministerstvo průmyslu a obchodu dotací ve výši 110 milionů korun. Obchvat ve směru od Dobrušky začíná na nově zbudované silnici a křižovatce nad Broumarem a obchází město ze severu až ke kruhovému objezdu u Jordánku.

Na realizaci ještě čeká druhá etapa - ta jižní. Přibližně 1,5 kilometru dlouhý úsek silnice odvede těžkou dopravu i ze zbylé zastavěné a rovněž velmi zatížené části města. Navazovat bude na již zmíněnou kruhovou křižovatku u Jordánku. Mělo by jít o investici o objemu okolo 165 milionů korun bez DPH. S daní bude šplhat k 200 milionům korun. Jak v srpnu uvedl krajský radní pro investice a majetek Václav Řehoř, po majetkoprávním vypořádání a vyřízení všech potřebných kroků by stavební práce mohly začít příští rok.

Při středečním, již neformálním otevření první části obchvatu v Opočně se tu nezávisle na sobě sešli dosavadní hejtman Jiří Štěpán a právě Václav Řehoř, který překvapené řidiče přijíždějí od Dobrušky na obchvat svými gesty i naváděl.