Pokud teď snad některý Opočeňák jásá, že své dítko může přihlásit do nových jeslí, má smůlu. Tato výzva totiž pochází z roku 1991 a byla zveřejněna v tehdejších Opočenských novinách. Ty letos slaví své pětadvacetiny a ke svému výročí dostaly netradiční dárek – návrat ke čtenářům, kteří si jimi budou moci „listovat" na webových stránkách města.
Připomenutí drogové aféry

A tak si čtenáři připomenou nejen to, že ve městě fungovaly jesle, ale třeba okamžiky, kdy se v Opočně s velkou slávou otvírala pražírna kolumbijské kávy a nikdo tehdy netušil, že se k ní za pár let obrátí pozornost médií v souvislosti s velkou drogovou aférou.
Návrat do doby po sametové revoluci prostřednictvím tehdejšího tisku se zrodil v opočenském informačním centru. „Opočenské noviny začaly vycházet koncem roku 1990 z iniciativy party nadšenců, později vydávání převzalo město.

Když jsme prolistovali stará čísla, zjistili jsme, že jejich obsah výborně mapuje porevoluční vývoj města a je natolik zajímavý, že by stálo zato jej zpřístupnit na webových stránkách města," vrací se ke chvíli, kdy se o zveřejnění rozhodovalo, vedoucí opočenského informačního centra Dalibor Štěpán.

Více než tři tisíce skenovaných stran

Od myšlenky se přešlo k realizaci. Digitalizovaný archiv čítá přes 3200 skenovaných stran, muselo se zvládnout co nejdříve, protože nechat „pětadvacetiletou dámu" čekat by nebylo slušné. „Při tak velkém rozsahu a požadavku na rychlost zpracování jsme v zájmu snadné přístupnosti na internetu zvolili kompromis mezi kvalitou a výslednou velikostí souborů.

Výsledek nechť posoudí čtenáři sami. Obrázek o dění v Opočně si ale z archivu určitě udělají," zve k „listování" starými Opočenskými novinami Dalibor Štěpán, zároveň zmiňuje překvapení, které je na cestě. Tím bude obrazová dokumentace k některým tématům, kterou informační centrum připravuje s letopiseckou komisí města. „To ale znamená vše pročíst, abychom věděli, jaké snímky hledat. Budeme je přidávat postupně, s prvními počítáme v březnu," zní příslib z Opočna.

Dana Marková