Verdikt je jasný: lůžková část opočenské nemocnice končí.

Návrh krajské odborné komise, složené výhradně z odborníků kraje, schválili krajští radní na konci listopadu, konečné slovo měli zastupitelé na svém včerejším jednání. Jejich rozhodnutí je jednoznačné, návrh komise byl odhlasován naprostou většinou – 35 zastupitelů pro, 5 se zdrželo, proti byl jediný hlas. Co to pro Opočno znamená?

Kraj ušetří miliony

V nemocnici v Opočně skončí během první poloviny příštího roku všechny její lůžkové části. O pacienty se postarají nemocnice v Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou. Podle odborné komise tak krajské zdravotnictví ušetří na provozu malé nemocnice zhruba 25 milionů korun ročně a další desítky milionů korun, které by bylo nutné použít na rekonstrukci opočenského zařízení.

„Přiblížit vybavení opočenské nemocnice současným požadavkům na poskytování zdravotnických služeb by představovalo investici v desítkách milionů korun a i tak by potom nemocnice poskytovala pouze omezené služby. Přesun lůžkové části opočenské nemocnice zajistí do budoucna zachování kvalitní akutní i následné péče s kompletním zázemím pro celý region Rychnovska,“ uvedla Jana Třešňáková, krajská radní odpovědná za zdravotnictví.

Jak a kdy budou probíhat konkrétní kroky? „Dnešní usnesení bylo rozšířeno o nový bod. Podle něho má být připravena koncepce zdravotnické péče v Opočně, jednat by se o ní mělo na příštím zastupitelstvu, tedy zhruba za dva měsíce,“ sděluje krajský zastupitel Marian Slodičák z Opočna. Jednání krajského zastupitelstva se zúčastnil i opočenský starosta Štěpán Jelínek. „Nejsem překvapen, po jednání rady a jednotlivých klubů jsem tento výsledek očekával. Po všech slibech je to ale přece jen zklamání,“ přiznává starosta. Přesto je radnice připravena na další jednání, chod nemocnice pro ni zůstává jednou z hlavních priorit. (dm)