Pokud se nepodaří na celostátní úrovni dosáhnout shody, jsou ředitelé nemocnic v regionu na komplikace připravení. Akutní péče zůstane zachována všude za všech okolností. Zároveň se šéfové špitálů shodují, že nejde jen o řešení problematických přesčasových služeb, ale o změny v systému českého zdravotnictví.

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové odmítly sloužit přesčasy čtyři stovky lékařů. V okresních nemocnicích spadajících pod Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se k hromadnému protestu formou výpovědí z přesčasové práce připojilo více než 150 doktorů.

Na některých pracovištích nemocnice dojde k omezení části plánovaných operací a vyšetření.. Ilustrační foto.
Přesčasy odmítají stovky lékařů. Hradecká nemocnice ruší operace a vyšetření

„V Náchodě máme 58 výpovědí. Ve skutečnosti však výpadek není dramatický díky vstřícnosti lékařů, kteří se chtějí k iniciativě připojit, ale sloužit budou. Mnoha kolegům nejde o samotné výpovědi, ale o změny ve zdravotnictví. Iniciativa mladých lékařů, kteří je chtějí přivést, je pochopitelná a oprávněná. Opatření však není možné realizovat v řádu týdnů a efekt některých potřebných opatření se dostaví až po letech. Nejdůležitější zpráva pro pacienty nyní je, že akutní péče v náchodské nemocnici je zachovaná v plném rozsahu,“ řekl ředitel Oblastní nemocnice Náchod Jan Mach ještě předtím, než se Fiala s lékaři dohodl na dalším vyjednávání.

Pokud by jednání mezi vládou a lékaři nedopadlo, omezení v Náchodě by se dotkla zejména neurologie, ortopedie, chirurgie, urologie a gynekologie. Zrušení či odložení naplánovaných operací by se týkalo zejména druhé poloviny prosince.

Den otevřeného centra pro léčbu migrény v Náchodě. Ilustrační foto.
Trpíte migrénou? V Náchodě otevírá dveře Centrum pro léčbu bolestí hlavy

Podle ředitele Oblastní nemocnice Jičín Daniela Malého by omezení nemělo mít výraznější dopad na provoz zařízení. Výpověď z přesčasů v jičínské nemocnici podalo 50 lékařů. „Omezíme provoz jednoho operačního sálu. Naplánované operace nerušíme. Již před měsícem jsme situaci očekávali, takže jsme další výkony neobjednávali. Současný systém práce je nastavený nešťastně. Nejde pouze o peníze, ale o to, aby fungoval do budoucna, aby lékařů bylo více a jejich zaměstnání bylo opět prestižní,“ vyjádřil se ředitel Malý.

V Rychnově nad Kněžnou se k protestu připojilo přibližně 30 lékařů, ale podle šéfa tamní nemocnice Luboše Mottla to pacienti nepocítí.

„Výpovědi dali, ale svoji práci budou nadále vykonávat, takže to na provoz nemocnice nemá vliv. Poskytujeme akutní péči, plánované výkony a operace i odborné ambulance. Výpovědi vnímáme jako silný apel proti současnému systému zdravotnictví a naše lékaře v tom podporuji. Zároveň jsem jim velmi vděčný, že k tomu přistoupili touto formou, to znamená, že zajistí chod nemocnice. Jsou rozladění stejně jako ve všech nemocnicích v zemi. Systém je neudržitelný. O změnách se mluví několik let, ale ministerstvo zdravotnictví to neřeší. Já se doktorům nedivím,“ uvedl Mottl.

Z areálu rychnovské nemocnice, kde roste nový multioborový pavilon urgentního příjmu.
VIDEO: Jak roste urgentní příjem? Rychnov bude mít špičkovou nemocnici

V Trutnově podalo výpovědi z přesčasů přibližně 50 lékařů. Podle jejího ředitele Miroslava Procházky se o formě omezení provozu rozhodovalo do poslední chvíle.

Vedení holdingu a Královéhradeckého kraje jednalo s nemocnicemi o zajištění péče pro pacienty několik týdnů. Akutní péče se případné omezení nedotkne. „Změny proběhnou pouze u neakutní operativy jako jsou dlouhodobě plánované zákroky a podobně, které se termínově posunou. Všichni budeme usilovat o to, aby se provoz nemocnic vrátil co nejdříve do normálu,“ sdělil krajský hejtman Martin Červíček.

Podle vyjádření Fakultní nemocnice v Hradci Králové by došlo s ohledem na nutnost zajištění akutní péče na některých pracovištích k omezení části plánovaných operací a vyšetření. „Pacienti, kterých se odložení týká, jsou od 20. listopadu informováni telefonicky či písemně a začátkem roku 2024 budou informováni o dalším postupu,“ uvádí se v prohlášení největšího zdravotnického zařízení v kraji.

Zaměstnanci kvasinské automobilky se v pondělí po poledni připojili k výstražné stávce odborů společnosti Škoda Auto a jednu hodinu nepracovali.
VIDEO: V Kvasinách se zastavila výroba, odbory brojí proti nižším benefitům

Ředitelé krajských nemocnic se shodují, že systémové změny je potřeba řešit co nejdříve. Zdravotnická zařízení se dlouhodobě potýkají zejména s nedostatkem personálu.

„Musíme si všichni říci, že jestliže mladí lékaři nechtějí sloužit tolik, jako dnes slouží jejich starší kolegové, přidání peněz situaci nevyřeší. Je tam řada dalších věcí. Je třeba zvýšit kapacity na lékařských fakultách, zjednodušit systém postgraduálního vzdělávání, sjednotit úhrady za péči od zdravotních pojišťoven, pokud budeme chtít jednotné minimální garantované mzdy napříč republikou a další. Kdybychom se bavili pouze o penězích, bylo by to špatně, změnu potřebuje celý systém,“ vysvětlil ředitel náchodské nemocnice Jan Mach.

K protestu se nepřidali lékaři v soukromé nemocnici ve Vrchlabí. Zařízení vlastní skupina Penta Hospitals. „U nás žádná výpověď není. Neomezujeme ani elektivní péči,“ konstatoval ředitel Nemocnice Vrchlabí Michal Mrázek.

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková