Po uplynutí komunálních voleb běží desetidenní lhůta, během které může jejich výsledky kdokoliv napadnout. Na Rychnovsku se již objevil první takový případ – v Olešnici v Orlických horách. Žaloba míří ke královéhradeckému krajskému soudu.

Kde je pravda?

Zástupce olešnické ODS Luboš Schejbal poskytl informaci, že dosavadní starostka Eva Skalická měla neoprávněně přidat do obálek s hlasovacími lístky do všech domů Olešnický zpravodaj, ve kterém propagovala svoji stranu (SNK Za lepší Olešnici) i osobu. „Jedná se o pokus o zmanipulování voleb, jelikož v obálkách nic jiného kromě hlasovacího lístku a návodu jak hlasovat být nesmí. ODS se chystá podat žalobu ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Důkazní břemeno je jednoznačné, do každé rodiny byl zpravodaj dodán,“ uvedl Luboš Schejbal.

Právě současný zastupitel obálku s takovým obsahem před volbami také dostal. „Bylo to vůbec poprvé, kdy tenhle plátek byl zadarmo. V obálkách se stoprocentně musel dostat do všech rodin. Cítím to tak já i víc lidí,“ pronesl. Žaloba už je podle jeho slov na cestě k soudu. „Manažer oblastního sdružení Hloušek mi potvrdil, že vše již bylo předáno právníkům. Než lhůta vyprší, je ještě čas. Evidentně se jedná o pokus o ovlivnění voličů. V Olešnici jsou dvě strany, které mají prakticky stejný volební program, a ten je v onom plátku. Pojednává rovněž o zásluhách a nabádá k tomu, aby lidé volili jednotlivce, a ne strany. Za dvacet let, co jsem v Olešnici zastupitelem, tu nic takového nebylo. Je to nevídané,“ tvrdí zdrceně Schejbal.

Pokud soud prokáže, že v Olešnici se jednalo protizákonně, současné výsledky přijdou vniveč. „Důkazy jsou nezpochybnitelné na to, aby to ulhali. Potvrdí to všech devět kandidátů za ODS a další rozhořčení lidé, se svědky nebude problém. Jednalo se v rozporu se zákonem, takže zřejmě dojde k anulování voleb,“ je přesvědčen Schejbal.

„Žalobu připravujeme. Momentálně ji řešíme s právníkem, takže podaná ještě není. Ale do vypršení lhůty 29. října bude. Olešnická starostka totiž k volebním lístkům přidala obecní zpravodaj s propagačními informacemi. Samotný obsah zřejmě není až tolik protizákonný jako to, že se něco takového dostalo do obálek,“ upřesnil Josef Hloušek, manažer z oblastní kanceláře ODS v Rychnově nad Kněžnou.

Současná starostka obce Eva Skalická o chystané žalobě ví, ale není si vědoma pochybení, které by čemukoliv výrazněji odporovalo. „Obviňovat není na základě čeho. Šlo třeba o méně vhodný způsob, který ovšem není v rozporu se zákonem. Cvrlikají si o tom vrabci na střechách, ale nejsem si ničeho vědoma. Dva měsíce jsme na internetu měli výzvu, že kdokoliv může interpretovat materiály do předvolebního zpravodaje. Kdo chtěl, možnosti využil. Ale snažili jsme se především odcitovat paragrafy z volebního zákona tak, aby byly pro lidi pochopitelné,“ přiblížila.

Skalická reagovala i na nařčení z přemrštěné propagace. „To je jiná věc. Jednalo se zejména o zhodnocení uplynulého období, tedy výsledků práce celého zastupitelstva obce za předchozí čtyři roky. Domnívám se, že bránit se tak ničemu nemusíme, protože celé je to blbost. Zákon přesně neurčuje, co se do obálek smí nebo nesmí přidat. Myslím, že v ODS jsou jen naštvaní, že výsledky voleb dopadly takhle. Ani se jim nedivím. O incident se tedy může jednat maximálně z jejich strany,“ uvedla starostka. „Jen doufám, že lidé zodpovědně volili vybrané osobnosti podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ dodala Eva Skalická.

Co předvolební Olešnický zpravodaj mimo jiné skutečně nabídl? Například devítičlenné kandidátky dvou sdružení nezávislých kandidátů (Za lepší Olešnici a Pro rozvoj Olešnice), ke kterému představení přiložili společné „desatero“ jako volební program. Ostatní kandidáti údajně neprojevili zájem o zveřejnění svých programů, stojí v listě. Dále také pobídku k volení osobností, které upřednostňují obecní zájmy, jsou schopni pro obec něco udělat a jsou ochotni spolupracovat s ostatními.

O tom, co z výše uvedeného skutečně porušuje zákon, a co nikoli, bude tedy rozhodovat soud.