VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlédněte za událostmi roku 2010 na Rychnovsku

Rychnovsko /FOTOGALERIE/ - Přinášíme přehled nejvýznamějších událostí na Rychnovsku uplynulého roku. Příjmené oslavy Nového roku přeje Deník!

31.12.2010
SDÍLEJ:

VELOREXY se na Rychnovsku vyráběly více než dvacet let.Foto: DENÍK

LEDEN

V lednu se lidé při odklízení sněhu nezastavili. V první polovině ledna udeřila sněhová kalamita a na Rychnovsku ochromila železnici. Každý, kdo mohl, bojoval se sněhem. Hasiči, silničáři i železničáři odklidili tuny sněhu i kmeny spadlých stromů.

ÚNOR

Opočenská nemocnice se začala obávat postupného okleštění některých svých oddělení. Po zrušení dětského oddělení, gynekologie a porodnice měla podle Královéhradeckého kraje přijít na řadu i chirurgie. Jak se později ukázalo, obavy byly zcela oprávněné. V současnosti je v Opočenské nemocnici uzavřena jak chirurgie, tak i interní oddělení.

BŘEZEN

Královéhradecký kraj učinil mnohá úsporná opatření mezi nimiž bylo i omezování některých spojů Českých drah. Podle březnového rozhodnutí by trasu mezi Opočnem a Dobruškou i přes námitky starostů obou měst měl do budoucna spojovat jeden jediný ranní vlak.

DUBEN

Měsíc duben se nesl v duchu nostalgie. V Týništi nad Orlicí zahráli na koncertě legendární Plastic People of the Universe. O týden později se mohli lidé pokochat spanilou jízdou „hadráků“, která se konala v souvislosti s křestem knihy Velorex od předsedy Velorex klubu Ivo Fajmana. „Hadráky“ mají na Rychnovsku své kořeny, svého času se totiž v Solnici tyto vozy vyráběly, a to dokonce více než dvacet.

KVĚTEN

Proběhlo slavnostní otevření Muzea železnice Doudleby – Vamberk – Rokytnice, které je zřízeno v bývalé výtopně lokomotiv v Rokytnici v Orlických horách. První návštěvníci do železničního muzea zavítali 1. května.
V Rychnově pokračovala vleklá kauza azylového zařízení o. s. Emauzy. V květnu se zjistilo, že Emauzy řídily dvě různé ředitelky. Mezi nimi nastal koncem května konflikt. Kvůli tomu byla k domu Emauzy přivolána hlídka Policie ČR.

ČERVEN

V červnu se v Rychnově nad Kněžnou konal tradiční divadelní festival, pořádaný na počest rychnovského rodáka, spisovatele a novináře Karla Poláčka, a to v netradičních prostorách města. Na letošním sedmnáctém ročníku Poláčkova léta se představilo šest souborů profesionálních divadelních scén a rychnovští ochotníci.
Renesanční figurální kachle objevili archeologové při rekonstrukci synagogy a Šubertova náměstí v Dobrušce.

ČERVENEC

Běstvinská jabloň se zařadila do soutěže strom roku 2010. Jejím navrhovatelem byl tamní rodák Jaroslav Michl.
Tradiční Loutkový festiválek se konal v potštejnském zámku. Pořádali jej členové Malého divadélka Praha, kteří jsou přímými potomky loutkáře Matěje Kopeckého. Festiválek proběhl v příjemném duchu rodinné atmosféry.

SRPEN

V Opočně se konala tradiční Porcinkule. Na Kupkovo náměstí zavítaly stovky návštěvníků. Nechyběly ani nové moderní atrakce.
Dlouho očekávaného dokončení výstavby areálu plaveckého bazénu se v srpnu dočkali obyvatelé Rychnova nad Kněžnou. Bazén disponuje pěti plaveckými drahami o délce 25 metrů a množstvím atrakcí. V areálu vznikla i místa jako parní kabina, aroma pára, bazének pro matky s malými dětmi a finská sauna.

ZÁŘÍ

Na pětapadesát snímků od tuzemských i zahraničních autorů měli návštěvníci možnost zhlédnout v kině v Rychnově nad Kněžnou. Tato příležitost se jim naskytla na nejstarší východoevropské přehlídce amatérských filmařů nazvané Rychnovská osmička. Ta letos vstoupila do dvaapadesátého ročníku.

ŘÍJEN

Nově zrekonstruovaná budova Kina 70 v Dobrušce se přeměnila na Kulturní společenské centrum a v říjnu se slavnostně otevřela široké veřejnosti. Kino 70 slíbilo divákům kvalitní zážitek a hercům, kteří do kina zavítají s divadelním představením, luxusní zázemí.

LISTOPAD

Sokolnictví bylo zařazeno na světový seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Deklarace proběhla na konferenci v keňském Nairobi. Jak řekl Petr Zvolánek, předseda českých sokolníků: Je to úžasná pocta, která se dotkne i Opočna, kde se každoročně koná největší Mezinárodní setkání sokolníků.

PROSINEC

Betlémy patří do výzdoby předvánočních domácností i na výstavy. Informační centrum v Opočně zdobil originální Betlém s typickými opočenskými stavbami a objekty, který vytvořila řezbářka Jarmila Haldová.

31.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení