„Zmáčkni to a bude to poslední fotka, cos kdy udělal!“ hrozil dukelský zastupitel Jiří Marek fotografovi Pardubického deníku v okamžiku, kdy opouštěl sál. V něm se na přísně utajovaném jednání sešli v pondělí členové pardubické ODS. Toto jednání svolal Jaroslav Kňava, starosta pátého pardubického obvodu. „Je to otázka života a smrti,“ stálo dokonce ve zvacím dopise. Místo odpovědí na otázky reportérům Deníku, se jim ale po skončení zasedání dostalo nadávek a dokonce fyzického napadení.

Členové ODS působili nervózně, hysterická reakce pana Marka, který vzápětí i fyzicky napadl reportéra, ale překročila veškeré slušné normy chování. Stejně jako u dalších účastníků tohoto setkání, kteří zřejmě pod vlivem osvětové přednášky o tom, jak novináři lžou, které se jim dostalo za zavřenými dveřmi, častovali novináře urážkami. Důvod?

Ačkoliv je starosta Jaroslav Kňava v pracovní neschopnosti, svolal do kulturního domu Dukla pracovní schůzku, jež měla, mimo jiné, přísnými zákazy umlčet novinářské zdroje v ODS, které o situaci nereferují podle představ strany. Kvůli razantnímu zásahu Kňavovy samozvané ochranky se nám ale ani nepodařilo položit mu jedinou otázku. Na arogantní jednání však reagoval primátor Pardubic Deml.

Primátor Deml: „Za útok se omlouvám“

"I v této vypjaté atmosféře bychom se měli chovat jako profesionálové a neměli bychom v žádném případě fyzicky anebo slovně útočit a to zejména na novináře,“ reagoval primátor Pardubic Jaroslav Deml na otázku Pardubického deníku proč dukelský zastupitel Jiří Marek napadl po jednání mimořádného sněmu místního sdružení ODS na Dukle, našeho reportéra.

Pan Marek (na přiloženém snímku) se vyjádřit odmítl. Nejprve zalhal a řekl, že máme špatné číslo, potom nás označil za lháře a zavěsil.

„Připadá mi to naprosto zbytečné a jestli mohu mluvit za předsedu olbastní rady, které je pan Marek členem, pak se musím omluvit,“ prohlásil primátor Deml.

„Já i náměstek Krejčíř budeme chtít slyšet stanovisko pana Marka. Měli bychom se chovat jako lidi a každý politik by měl být schopen zodpovědět jakoukoliv otázku. Nemusí odpovídat, ale to neznamená, že bude někdo novináři fyzicky bránit položit otázku, to jsou spíše praktiky z gangsterských filmů. Jsme veřejně činné osoby a koneckonců sloužíme veřejnosti. Pokládám tento nešťastný čin za naprosto zbytečný,“ konstatoval Jaroslav Deml.

KOMENTÁŘ: Připadal jsem si jak ve filmu Kmotr..

Přísné utajení, oddaní členové „rodiny“ a samozvaná ochranka spoléhající na to, že novináře zastraší násilím. Lidé kolem dukelského kmotra Kňavy už zřejmě ztratili poslední zábrany i zbytky soudnosti. Ve chvíli, kdy mě pan Marek narazil zády na dveře a držel mě na místě, dokud starosta Kňava nezmizí v autě, si ještě dovolil tvrdit, že jsem do něj narazil. Samozřejmě, že on bude tvrdit opak, stejně jako další Kňavovi věrní. Rodina musí držet pohromadě, na tom se pátý obvod domluvil, stejně jako na tvrdé omertě – to je italský mafiánský slangový výraz pro zákon mlčenlivosti, na kterém se členové ODS dohodli. Nikdo nesmí mluvit. Jenže budou muset! Volení politici jsou „pouhými“ zaměstnanci veřejnosti placenými z našich daní a jsou nám odpovědní. A zamrazilo nás i to, co nám mezi několika vulgárními urážkami tvrdila jedna postarší účastnice tohoto jednání. Že nás novináře platí stát! I takové smutné věci jsme si na chodbě vyslechli od účastníků, kteří zcela zjevně stále žijí ve světě před dvaceti lety, kde se novinářům milostivě povolovalo, o čem smějí či nesmějí psát. Jen si teď vlastně nejsem jistý, jestli si někteří účastníci sjezdu nespletli dobu a politickou stranu…