VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpovídá Miroslav Richter, lídr kandidátky KDU-ČSL

Rychnov nad Kněžnou - Budeme snižovat náklady(šetřit) a zároveň zvyšovat příjmy.

30.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Šmýd

Ve štafetě otázek, na které odpovídají lídři stran kandidujících ve městě v komunálních volbách, se prostřednictvím odpovědí představují lidé, kteří by mohli usednout do křesla starosty.

Dnes pokračuje Miroslav Richter. Vystudoval rychnovské gymnázium a hradeckou pedagogickou fakultu, poté pracoval šest let jako učitel na ZŠ Javornice, v letech 1986 – 1989 působil jako zástupce ředitele střediska volného času – Domu dětí a mládeže v Rychnově n. K, do roku 2002 zde byl ředitelem. V roce 1998 se stal členem rady města, od r. 2002 pracuje jako místostarosta Rychnova n. K.

Nejprve odpovídá na otázku své předchůdkyně Miroslavy Knapovské: Jakým způsobem hodláte zlepšit hospodaření ve společnostech založených městem?
Městské s. r. o. (založeno celkem 6 + 1) mají zkušené a schopné ředitele, probíhají v nich pravidelně valné hromady, zpracovávají audity, jsou kontrolovány dozorčími radami. U Tepelného hospodářství se budeme snažit udržet stávající cenu tepla, v regionu bezkonkurenčně nejnižší. Technické služby se rok od roku stabilizují, podíl „mimoměstských“ zakázek se zvyšuje.

Městské lesy překonaly krizi v prodeji dřeva, neprodávaly pod cenou a nyní opět prodáváme za výhodnou cenu jako před osmi lety (les ale plní mj. funkci rekreační, v Rychnově nezastupitelnou).

Hotel Havel při celosvětovém i českém propadu cestovního ruchu hledá náhradu klientely v reálné nabídce zařazení do nadnárodního řetězce hotelů. Ve školní jídelně chceme udržet původní nabídku výběru ze tří jídel pro děti a stravování pro seniory. Kultura bude vždy ztrátová (Rychnov bývá označován za město kultury, s nadstandardní úrovní kulturního života). Městský Podorlický pivovar (čtvrtinový podíl) přikupuje další tank do výroby…

Jednoduše by se dalo říci: Budeme snižovat náklady (šetřit) a zároveň zvyšovat příjmy. Ale společnost od společnosti je jiná, s jiným předmětem činnosti a podmínkami. A ty jsou i zde podobně jako ve společnosti napjaté. O vytvoření holdingu zatím neuvažujeme.

Co považujete za největší problém Rychnova nad Kněžnou a jak byste ho řešil?
Největším problémem (přáním, požadavkem) byla absence a zbudování plaveckého bazénu (v anketách tak odpovídalo přes 80 % respondentů, v sociodemografické studii 2008 přes 50 %).

Další přání a potřeby občanů dosahovaly zlomků ve srovnání s bazénem, ale i ty je nutné reálně vyhodnotit a respektovat. Dluhovou službu, která logicky vznikla v souvislosti s dofinancováním realizovaných projektů (divadlo, ČOV, bazén, …) považuji za určitou „daň z úspěchu“. Rychnov spolu s Jaroměří v přepočtu (získané výši) získaných prostředků v Královéhradeckém kraji vévodí ostatním obcím s rozšířenou působností ( ve srovnání např. s Trutnovem či Vrchlabím a tamějšími stamiliónovými dluhy je výše dluhů a jejich splacení do r. 2028 reálné).

Jakou část města máte nejraději?
Tváří města je samozřejmě Kolowratský zámek, nejkrásněji zobrazovaný z Láně. Chloubou města se stává rychnovský Podorlický pivovar. Denně se mi z okna bydliště naskytá pohled na areál bývalé Prefy a na zářící nápis Bazén (proměna tohoto místa bude doceněna asi až později…). Nebo citlivě zrekonstruovaná budova a okolí hotelu Panorama na Sibiři. Dalo by se pokračovat dále.

Kterou nebo které budovy města byste rád zbořil, kdybyste nemusel brát ohledy?
Z ryze teoretického pohledu by to bylo seskupení budov stávajícího Hasičského záchranného sboru v Kolowratské (a Tylově) ulici ve středu města. Jako reálnější by mohlo časem dojít k rekonstrukci (brownfields) objektu bývalé soukromé pekárny na křižovatce u Benziny. Není ozdobou při průjezdu městem.

Kam by měla vést nová silnice z města, aby se zrychlil provoz nebo vytvořilo úplně nové spojení?
Řešením by mohlo být přeložení silnice II/319 (Synkov-Slemeno) podle stávajícího územního plánu. Ambiciózní obchvat města (od Zbuzan až na Spravedlnost) se nyní, kdy současný ministr dopravy odsunul podobné řešení města Náchod zcela na konec seznamu dopravních silničních staveb v ČR, logicky nemůže počítat s jakoukoliv podporou.

Rychnov je „ucpán“ prakticky po 14. hodině ve směru od Solnice (A zde je téma k zamyšlení: Proč nevyužíváme možnosti dopravy po dráze, mnohem ekologičtější…).

Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?

Při práci na radnici vidím, že výkon funkce starosty překračuje rámec běžné pracovní doby. Není to běžný pracovní poměr na pracovní smlouvu, je to určitý styl života. Pracovat v době, kdy ostatní mají volno, jsem byl zvyklý i dříve, při práci s dětmi a mládeží.

Koho byste pozval do úřadu jako prvního, pokud byste se stal starostou?
Na přelomu října a listopadu? Určitě vedoucího finančního odboru. Při avizovaných vládních škrtech považuji za nejaktuálnější připravit reálný odhad rozpočtu na rok 2011 se všemi dopady. Další návštěvy a jednání jsou druhotné.

Jaké schopnosti vašeho předchůdce byste rád měl?

Myslím si, že ho znám lépe než kdokoli jiný. Proto vysoce hodnotím jeho nadhled, rozvahu, předvídavost a zkušenosti, kterých po polistopadovém vývoji v naší zemi nasbíral velké množství.

Jak snášíte kritiku?
Kritice se snažím předcházet, ale ne vždy jsou problémy snadno řešitelné. Každý podnět se snažím zaregistrovat, získat někdy objektivní informaci a pohled na problém, to taky není snadné. A konstruktivní kritika – to je to, co určitě pomůže a posune kupředu.

Máte osobní vzory? Koho?
Mého strýce Karla Hladíka, akademického sochaře. Obdivuji, co všechno musel v životě překonat, jak zúročil svůj talent a jaké poselství dalším zanechal. Prostý a zároveň velký člověk.

Přispíváte na charitu?

Ano. Od zdravotního klauna, ale i Carminu po Déčko… Měl jsem možnost pomoci neziskovému sektoru i jinak. Zprostředkováním kapacit, možností spoluprojektování, myslím, že i radou a nápadem.

Za jakých okolností byste řekl: Jsem naprosto spokojen?

Při bilancování posledních let a řešení zásadních problémů jsme měli řadu důvodů ke spokojenosti, poslední dva roky už je situace napjatější. Naprostá – absolutní spokojenost existuje tak na filmovém plátně. V životě (osobním, pracovním) tomu bývá jinak.

Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?

Osobní vzory nerad personifikuji. Nikdy jsem nebyl blízko velké politice v Čechách (tam směřuje otázka), z monografií a dostupných pramenů je zřejmé, že v určitých dobách a na určitých místech osobnosti sehrály zásadní roli (revoluce, krize, války).

30.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení