VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpovídá Helmut Dohnálek, kandidát SNKED v Rychnově

Rychnov nad Kněžnou - Problém: Obyvatelům vadí nesmyslná doprava v centru města.

3.10.2010
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Ve štafetě otázek, na které odpovídají lídři stran kandidujících ve městě v komunálních volbách, se prostřednictvím odpovědí představují lidé, kteří by mohli usednout do křesla starosty.

Dnes pokračuje poslední kandidát, který projevil zájem se štafety zúčastnit, Helmut Dohnálek. V politice se aktivně pohybuje od roku 1989. V letech 1990 – 1998 byl starostou horské obce Orlické Záhoří. Od roku 1998 až do roku 2001 působil ve funkci vedoucího odboru regionálního rozvoje okresního úřadu v Rychnově nad Kněžnou. Od roku 2001 do roku 2004 pracoval jako sekretář Euroregionu Glacensis a ředitel regionální rozvojové agentury RDA. Od 1. 1. 2005 vykonával funkci 1. náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje. Nyní působí jako 3. náměstek hejtmana zodpovědný za oblast regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a cestovního ruchu. Hovoří polsky, rusky a německy.

Nejprve odpovídá na otázku svého předchůdce Miroslava Richtera: Starosta pracuje v týmu, obvykle složeném z různých stran. Jakou váhu a význam mají pro Vás pojmy: dodržet slovo a dohodu, spolupráci?
Dodržet slovo je pro mne velice zásadní. V mém životě nenaleznete mnoho případů, kdy bych nedodržel své slovo. Rychnovským hasičům jsem slíbil novou požární stanici a vidíte, ona stojí. V Orlických horách jsem slíbil cyklotrasy a lyžařské běžecké trasy či opravené silnice a hraniční přechody. Tehdy se mi všichni smáli. Dnes je to splněno.

Kdo někdy něco opravdového dělal, nejen se vezl, tak ale ví, že s tím slovem je to ošidné. Někdy jeho splnění trvá celá léta a okolí si většinou řekne, že už se to asi nesplní.

Život ale není černobílý, a tak mohou nastat situace, kdy dané slovo přeci jen dodržet nejde, protože se zásadně změnila situace. V takovém případě považuji za slušné, když se ten, kdo slovo dal, omluví a své důvody vysvětlí. V takovém případě mám i pro nedodržení slova pochopení.

Co považujte za největší problém Rychnova nad Kněžnou a jak byste ho řešil?
Zvolení zastupitelé by neměli prosazovat jen svoje představy, ale hlavně plnit přání svých voličů. Proto jsme se před volbami v anketě zeptali občanů města, co vidí jako největší problém. A oni nejčastěji za největší problém označili nesmyslná dopravní omezení v centru města a problém s parkováním v centru. Proto také my, budeme-li zvoleni, budeme jako první otázku řešit toto.

Jakou část města máte nejraději?
Centrum se zámkem.

Kterou nebo které budovy města byste rád zbořil, kdybyste nemusel brát ohledy?

Takovou budovu nemám, ale obecně se mi moc nelíbí panelové domy, i když v jednom také bydlím. Raději bych viděl obyvatele města spokojeně bydlet v rodinných domcích. Je to i jeden z bodů našeho volebního programu. Rádi bychom zlepšili nabídku cenově dostupných stavebních parcel pro rodinné domky a pak možná, kdo ví, nebudou přibývat ani ty paneláky.

Kam by měla vést nová silnice z města, aby se zrychlil provoz nebo vytvořilo úplně nové spojení?
Novou silnici zatím snad město ani tolik nepotřebuje. V letošním roce bude dokončena většina silnic vedoucích do Rychnova a jeho okolí , které se nám podařilo opravit v rámci rozvoje automobilky v Kvasinách.

V příštím roce opravíme ještě tu od nemocnice přes Lokot. V tomhle kraji není žádné další město, které by mělo silnice v tak dobrém stavu jako Rychnov nad Kněžnou. Myslím, že občané vědí, že na tom máme také významnou zásluhu.

Myslím, že by bylo možné poměrně nenáročně zrychlit dopravu na hlavním průtahu městem, zejména v době střídání směn v Kvasinách, kdy je město zbytečně zacpané.

Větší problém vidím v systému jednosměrek a objížděk v centru města, viz výše.

Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Kolik bude potřeba, úvazek starosty je 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.

Koho byste pozval do úřadu jako prvního, pokud byste se stal starostou?
Asi dopravní komisi města.

Jaké schopnosti vašeho předchůdce byste rád měl?
Nevím, nepřemýšlel jsem o tom a hlavně – zbytečnými úvahami se nezabývám. Snažím se čas využít pro práci pro své voliče takový, jaký jsem.

Jak snášíte kritiku?
Nikdo nemá rád kritiku, já se snažím hledat pravdu. Je-li kritika oprávněná, uznám to. Často hledávám chybu nejprve u sebe, což jev politice určitá nevýhoda. Za dvacet let mého působení v politice ale mí oponenti k oprávněné kritice neměli příliš důvodů. Mám radši kladná hodnocení, a proto se podle toho snažím i chovat.

Máte osobní vzory? Koho?
Se vzory je to ošidné a asi bych odpověděl, že vzory nemám. Spíše osobnosti, kterých si vážím. V oblasti politiky bych uvedl jména jako F. D. Roosevelt, W. Churchil, R. Reagan ale i M. S. Gorbačov, zkrátka inteligentní lidé, kteří se dokázali dohodnout, bylo-li to možné, a obětovat i něco ze sebe, bylo-li to v zájmu lidí.

Přispíváte na charitu?
Ano, přispívám, i když trochu s rozpaky. Vadí mi, že vůbec existují lidé, kteří to potřebují. Byl bych radši, kdyby všichni lidé žili tak, aby už žádná charita nebyla potřebná. Vím, že úplně se to asi nesplní nikdy, mnoho by se dalo změnit menší lidskou bezohledností a pak by těch závislých na charitě mohlo být o mnoho méně.

Za jakých okolností byste řekl: Jsem naprosto spokojen?
Svým způsobem bych to mohl říci nyní, jsem zdráv, mám zajímavou práci, spokojenou rodinu a vlastně nic zásadního, co člověk potřebuje k životu, mi nechybí. Ale je přirozeností člověka, že úplně spokojený vlastně není nikdy. Vždy je něco, co jej nutí jít dál, doskočit výš nebo něco zlepšit, když ne pro sebe, tak pro ty druhé. Myslím, že tuhle větu ode mne asi nikdy neuslyšíte.

Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?

Ze svých současníků jsem si velice vážil osobnosti Petra Narwy, bývalého přednosty okresního úřadu v Rychnově nad Kněžnou. Jsem rád, že jsem měl tu čest s ním několik let spolupracovat. Skutečného uznání za svoji práci se však během svého života nedočkal. Výrazně mě zklamal vlastně jen jednou, a to když opustil tento svět.

Jeho přínos pro město i celý okres jsme ještě nedocenili a jsme mu to dlužni. Myslím, že by si zasloužil, aby ve městě, ve kterém žil, nesla jeho jméno nějaká ulice nebo náměstí.

(zr)

3.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení