Na Trčkově náměstí v Opočně v sobotu 8. června proběhlo Odpoledne s Františkem Kupkou. Kromě výtvarných dílen, soutěží pro děti a pohádkové cesty pro děti a seniory proběhlo předání cen vítězům výtvarné soutěže na téma „Co pro mě znamená svoboda“ a předání výtěžku sbírky rodičům holčičky trpící dětskou mozkovou obrnou.

Město Opočno uspořádalo akci pro děti, dospělé a seniory u příležitosti vzpomínky na opočenského rodáka, malíře Františka Kupku. Pro děti byly připraveny nejrůznější soutěže, výtvarné dílny, malování na obličej, skákací hrad, burza vyřazených knih, výstava makrofotografií nebo fotokoutek. V horní části zámeckého parku byla připravena Barevná pohádková cesta pro seniory i děti. 

Nultého ročníku výtvarné soutěže o cenu F. Kupky na téma „svoboda“ se zúčastnilo 127 prací ze 14 základních a základních uměleckých škol ze širokého okolí. Ceny vítězům hlavních cen a čestných uznání poroty předala starostka Opočna Šárka Škrabalová, místostarosta Dobrušky Petr Sádovský, autor ceny Josef Oubrecht a za odbornou porotu Marie Snopková.

V květnu a červnu se v rámci různých dobročinných akcí vybíraly peníze na pomoc malé Janičce trpící dětskou mozkovou obrnou. Vybralo se téměř 40 tisíc korun. Šeky Janičce a jejím rodičům předala starostka Opočna Šárka Škrabalová, organizátor Dětské míle Jan Hoder a předseda Svazu tělesně postižených, místní organizace Opočno Jiří Zácný.

Akci zpestřilo vystoupení skupiny My vám taky ze Základní umělecké školy Opočno, vystoupení mažoretek GYTTA z Českého Meziříčí a vystoupení skupiny Jiří Kárník band.

Lucie Paštiková, IC Opočno