Náhlá nevolnost či odhození žvýkačky přijde obyvatele a návštěvníky Prahy od včerejška pěkně draho. V metropoli vešla v platnost pořádková vyhláška, která za tyto prohřešky stanoví tučné pokuty. Oslovené východočeské radnice se zatím v Praze vzhlížet nebudou.

Například Pardubice o podobné vyhlášce nikdy neuvažovaly a neuvažují. Magistrát ji pokládá za zbytečnou. „Všechny tyto prohřešky lze totiž řešit i podle přestupkového zákona,“ uvedla mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

„Pokuty dáváme kolem jednoho sta až dvou set korun a myslím, že to je dostatečné. Alespoň v intencích toho, co se v Pardubicích děje. K vyšším pokutám sáhneme jen tehdy, když se například jedná o dlouhodobější problém. Jinak není třeba,“ uvedl ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš.

„Řešíme to podobně jako v jiných městech podle přestupkového zákona. Pokutu dáme buď blokově na místě, nebo to předáme na přestupkovou komisi. Sankce se pohybují kolem 500 korun. Když je to tisícovka, to už musí být, už se musí jednat o něco zvlášť závažného,“ přisvědčil vrchní strážník Městské policie v Chrudimi Josef Kudrnka.

Na seznam zapovězených činností se dostalo v Praze i hobby mnohých důchodců – krmení holubů. Nyní by za přilepšení opeřencům mohli být na místě potrestáni tisícikorunovou pokutou, ve správním řízení až třiceti.

V Hradci Králové více než s nepořádkem po krmení zvířat bojují s následky občerstvujících se lidí. Ke koloritu historického centra města patří rozšlapané hranolky.

„Z pískovcových chodníků je mastnota neodstranitelná,“ uvedl tiskový mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Rozpaky vzbudila pražská vyhláška i v Litomyšli. „Sám jsem kolikrát z nepořádku na ulicích rozhořčen. Pokuty stanovené pražskou vyhláškou jsou ale přehnané,“ míní litomyšlský starosta Michal Kortyš.

EVA ROTHOVÁ
KAMIL DUBSKÝ