Informativně vzdělávací akce zaměřená na zacházení s elektroodpady pro děti rychnovských základních škol probíhala včera na Starém náměstí. Tím nejpodstatnějším však byla možnost odevzdat zde elektrospotřebiče, které mají své nejlepší roky již za sebou. Děti převážně pátých tříd, například ze školy Masarykova, se dozvěděly, že elektrospotřebiče, které nám již neslouží, patří buď do sběrného dvora, anebo do prodejny elektrospotřebičů. Prodejce je totiž povinen při prodeji výrobků informovat spotřebitele o způsobu zajištění zpětného odběru těchto použitých výrobků.

V případě, že tak neučiní, je povinen tyto použité výrobky odebírat přímo v provozovně, a to bez nároku na úplatu od spotřebitele po celou provozní dobu bez vázání odběru použitých výrobků určených k likvidaci. „V případě zakoupení nového výrobku zákazníci přinášejí staré výrobky do našeho sběrného koše,“ potvrdil pracovník rychnovské prodejny elektrospotřebičů Jan Kovář s tím, že za čtrnáct dní je ve sběrném koši vždy kolem pěti až šesti přístrojů.

Z vyprávění vedoucího CHKO Orlické hory Davida Rešla o jeho práci v terénu vyplývá, že mnozí občané se elektroodpad na nesprávném místě vyhodit nerozpakují – se svými kolegy totiž nachází David Rešl v lesích Orlických hor například lednice, televizory nebo monitory a počítače.

„Takové případy řešíme, pokud jsou nám oznámeny,“ hovořil o stíhání pachatelů, kteří znečišťují či poškozují životní prostředí, vedoucí Obvodního oddělení Policie České republiky v Rychnově nad Kněžnou Michal Hirka. Většinou jde o přestupek při rozsáhlejším poškození životního prostředí o trestný čin, za který pachateli hrozí zákaz činnosti, peněžitý trest nebo odnětí svobody na tři léta. (ira)