Odcizené doklady ohlásil o víkendu poškozený z Rychnova nad Kněžnou. Někdo mu ukradl peněženku s hotovostí 400 korun i s bundou. V Týništi nad Orlicí přišel student o 2500 korun na zdejším hřišti. Krádeže příručních tašek či peněženek a mobilů jsou nejsnadnějším způsobem obohacení.
Okradený nepřichází při této příležitosti pouze o hotovost uloženou v peněžence, ale často také o veškeré doklady – občanský průkaz, řidičský průkaz, průkaz pojištěnce, platební karty a další legitimace. Na rychnovském oddělení evidence obyvatel mají ke včerejšku nahlášeno 448 krádeží a ztrát občanských průkazů od počátku letošního roku, za rok to bývá kolem šesti set žádostí, přičemž asi v polovině z nich jde o krádež a polovinu tvoří ztráty.

Bez dokladů jako bys nebyl člověkem

Od podání žádosti je lhůta pro vystavení občanského průkazu 30 dní. V případě, že člověk přijde také o platební kartu, a tedy o přístup k hotovosti, může být uhrazení správního poplatku spolu s pořízením fotografie problém. Příkladně u Komerční banky přijde zablokování karty na 150 korun a zaslání nové trvá týden.

Krádež je třeba ohlásit okamžitě

„Málokdy se stane, že se najde peněženka alespoň s doklady, je to maximálně v padesáti procentech. V některých dnech jsou ohlášeny i tři případy krádeží. Pachatel většinou vybere peníze a doklady zahodí, pokud je nezneužije k půjčkám,“ vyslovil se na téma drobných krádeží nadporučík Pavel Vymetálek z rychnovského oddělení Policie České republiky. Rovněž pracovnice správního odboru občanské průkazy a cestovní doklady doporučuje ztrátu či krádež dokladů ohlásit hned, aby se stornovala jejich platnost. Poté žadatel obdrží náhradní doklad totožnosti, který platí dva měsíce.
Pokud však dotyčný postrádá i řidičský průkaz, který je možné získat jen s dokladem s fotografií, musí si požádat o občanský průkaz s platností na jeden měsíc a souběžně o standardní občanský průkaz s platností na deset let. Obojí je zpoplatněno na sto korun, takže okradeného stojí zřízení nových průkazů totožnosti s náklady na fotografii minimálně tři sta korun.

„Kapsáři hledají příležitost ke krádeži celoročně. Nejčastější jsou případy okradení při trzích, ale také při běžném nákupu v marketech,“ doložil Pavel Vymetálek za rychnovskou Policii ČR velkou frekvenci těchto případů.

Jaké máte zkušenosti s krádeží peněženky? Diskutujte právě zde