Příští týden se uskuteční demonstrace státních zaměstnanců proti vládním škrtům v rozpočtu. V republice jsou v pozoru rozhořčení zástupci mnoha resortů, kteří jsou placeni z veřejných peněz, a to i na Rychnovsku.

Demonstrace se uskuteční v úterý 21. září na pražském Palachově náměstí, předcházet jí bude průvod, připojí se i veřejnost. Pokud odboráři aspoň částečně neuspějí, do budoucna nelze vyloučit ani stávku.

„Do Prahy pojedeme, vypravíme dva autobusy, v nichž budou i rodinní příslušníci. Nejde nám jen o mzdy, ve hře jsou i provozní a investiční náklady. Ale nás jakoby dole se to týká, přestože se zatím nechystá uzavírání stanic jako u policie. Jenže budeme téměř na úrovni obyčejných zaměstnanců s tím, že máme určitá omezení a povinnosti stanovené zákonem. Pro ty, kteří odsloužili přes dvacet let, je výhodnější odejít za starý plat. Takoví už jsou, i když třeba mají produktivní věk,“ sdělil za hasiče rychnovské oblasti Daniel Hrnčíř.

„Za náš okres zamíří na demonstraci delegace dvaceti lidí. Nejde nám ani tak o snížení mezd o deset procent jako spíš o změnu struktur platů. Vždycky, když se šetřilo v rozpočtu, tak hlavně na nás. Když se neozveme a budeme čekat za bukem, bude to špatné. Je nutné se projevit,“ uvedl Zdeněk Kaplan, předseda rychnovského Odborového svazu pracovníků školství.