Na Novému zámku byl v sobotu při charitativní akci Knoflíkiáda uznán nejdelší návlek s největším počtem knoflíků.

Knoflíkový had je dlouhý 690 metrů (nikoliv 662 metrů, tento první zveřejněný údaj organizátorka pokusu o rekord Krasava Šerkopová v pondělí opravila po dohodě s Agenturou Dobrý den na 690 metrů), návlek má celkem 25 654 knoflíků. Nejmenší jsou dvoucentimetrové, největší pak téměř pěticentimetrové, některé z nich i domácí výroby.

Třetí v soutěži družstev v Knoflíkiádě skončil tábor Vatra v Boskovicích. Z prvenství v jednotlivcích se radoval Radek Seidl z Rudoltic, chlapec navlékl 1534 knoflíků. Druhá byla Kristýna Minářová z Rudoltic s tisícovkou knoflíků a třetí Agáta a Viky Borkovy z Horní Čermné s návlekem čítajícím 973 knoflíků. Soutěž o nejvíce knoflíků na pokrývce hlavy vyhrála Iva Harnachová z Dolní Čermné, nejvíc knoflíků na oblečení se podařilo přišít Sáře Vávrové z Lanškrouna.

Tak dlouhý návlek je překvapením

Že se podaří navléct pětadvacet tisíc knoflíků, to kastelánka Zámečku opravdu nečekala. „Říkala jsem si, že když jsou prázdniny a je krásně, budeme rádi, když překročíme počet pět tisíc knoflíků,“ podotkla Šerkopová. Zámečku se podařilo ustavit český rekord, jeho kastelánka už ale přemýšlí o světovém. „Nejdříve se musíme domluvit s pracovníky agentury Dobrý den, protože zatím nevím, zda se o podobný rekord už ve světě někdo nepokoušel,“ podotkla.

Pro děti i dospělé byl na Zámečku připraven zajímavý zábavný program, zazpíval jim například Ali Amiri známý ze soutěže Česko hledá SuperStar nebo mohli obdivovat bublinkovou show Pavla Rollera. Knoflíkiáda měla sedm patronů, jedním z nich byl Bleskový Jack, z Hoštejna přivezl atmosféru westernů. „Tady bylo řečeno, že je to šílená akce, a protože my se jmenujeme Šílení jezdci Bleskového Jacka, tak bychom neměli chybět na takové akci. Kromě toho si myslím, že takových akcí je potřeba mnohem víc,“ konstatoval westernový jezdec.

Bleskový Jack divákům předvedl, jak skvěle umí pracovat s honáckým lasem a bičem a řadu z nich vyhecoval, aby se zúčastnili jeho vlastního pokusu o rekord. Přesvědčil 68 návštěvníků, aby se nebáli postavit do řady a v natažené ruce drželi papírovou růži, kterou jim „ustřelil“ bičem. „Už jsme to zkoušeli víckrát, prozatím byl rekord 45 kytiček, dnes se nám povedlo na 68 pokusů useknout 68 kytek,“ konstatoval spokojeně Bleskový Jack. Hlavně děti pak učil, jak se s westernovými pomůckami zachází. Řada z nich se přesvědčila, že práskání bičem ani točení lasem vůbec není jednoduché.

Aukce vynesla víc než dvacet tisíc

Knoflíkiáda ovšem nebyla jen zábavnou akcí, ale hlavně charitativní, jejímž cílem bylo získat peníze na novou keramickou pec pro speciální školu v Ústí nad Orlicí a ozdravný pobyt čtyř dětí z lanškrounské speciální školy. V průběhu dne byly na Zámečku draženy předměty, které do aukce věnovaly i některé známé osobnosti, mj. František Nedvěd, bratři Ebenové nebo Ali Amiri. „Pro děti ze speciální školy v Lanš〜krouně byla při aukci získána celá potřebná částka deset tisíc,“ uvedla Šerkopová.

Ústeckoorlická škola dostala díky aukci bezmála 11 tisíc korun a ještě pětitisícový šek od poradenské firmy. Nová pec však stojí šedesát tisíc korun. „I když to zatím na zakoupení keramické pece nestačí, doufám, že se nakonec podaří potřebnou částku získat. Proběhne ještě další aukce při akci Mystická noc na závěr sezony, při níž se budou dražit nejen předměty, které byly ponechány z Knoflíkiády, ale doufám i další zajímavé věci,“ dodává Šerkopová.

Na festival rekordů do Pelhřimova

Knoflíkový had byl v sobotu vystaven na prostranství před Zámečkem. Zajímavá je jistě otázka, co s ním bude dál. Návlek bude zatím uložen ve věži.

Prý se do budoucna nabízí více možností, jak jej využít, jednou z variant je, že si kuriozitu koupí některá z velkých firem, nebo se také může stát základem pro pokus o světový rekord.

Kastelánka Zámečku v pondělí sdělila Deníku jednu horkou novinku: současný návlek se bude dál prodlužovat, přesné podmínky mají být zveřejněny v září na Lanškrounské kopě. S návlekem byla také pozvána do Pelhřimova na červnový festival rekordů a kuriozit, kde pak bude prezentován ve své konečné podobě.

(daf)