Předsilvestrovský žert? Jak se to vezme. Jde o zařízení podobné mlýnu se žlabem na vrchní vodu, objevil ho Vamberák Miroslav Šubrt jako kolo soustruhu na paličky pro paličkování krajek, zařízení pochází z roku 1890. Spolu s kolegyní Marií Ungrádovou ho upravili a pasovali na dávkovač, kornoutovač oříšků, tzv. ořešadlo. Odborná porota ho vybrala i na pražskou výstavu Sbírka odkazů Járy Cimrmana v rámci Oslav Prahy v Národním muzeu, odkud se zařízení právě vrací.

Výstava vznikla z veřejné sbírky vynálezů a objevů inspirovaných osobností Járy Cimrmana, představila vynálezy připisované přímo Járovi Cimrmanovi nebo zhotovené v jeho duchu. „Pojídání oříšků vylepšuje funkci mozku a nervové soustavy, dá se tak zvyšovat inteligence národa,“ vysvětlil duchovní otec ořešadla Miroslav Šubrt cimrmanovskou souvislost.

„Kolo se mi moc zalíbilo a když se objevila možnost této výstavy, udělali jsme to. Taky je dobré, že se nezahodila stará věc,“ vysvětlil Šubrt svůj zájem.
Před výstavou ořešadlo několik týdnů připravoval u Holendova mlýna v Rybné nad Zdobnicí, kam by se mělo podle Šubrtových představ po skončení výstavy vrátit, už zase jako vodní kolo. Ale ještě dnes, aby mohl exponát vystavit, bude muset pracovat na jeho opravě, kolo se v Národním muzeu celé seschlo, opadaly z něj obruče.

Vamberk na výstavě rovněž reprezentoval vyřezávaný teploměr s ukazatelem, na němž si lidé mohou libovolně stanovit vhodný teplotní bod. „Vynález“ pochází rovněž z dílny Marie Ungrádové.

(zen)