Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD ČTENÁŘE: Sociální služby jsou velmi potřebné

Rychnov nad Kněžnou – Že je v rychnovském regionu hodně rodin, které mají dítě s postižením tělesným, mentálním či kombinovaným to je vidět i na tom, jak je využívána nabídka sociálních služeb, které nabízí ORION – Občanské sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem se sídlem v Rychnově nad Kněžnou.

20.12.2010
SDÍLEJ:

Sociální služby jsou velmi potřebnéFoto: archiv OS Orion

Poskytujeme dvě sociální služby, a sice Osobní asistenci, kterou v současné době využívá 85 dětí ve školách a školkách, při mimoškolních aktivitách i v domácím prostředí v rámci celého okresu Rychnov nad Kněžnou, a dále Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, zde s námi aktivně spolupracuje více než 60 rodin s dětmi ve věku 1-26 let s různými typy handicapu.

Největší zájem je o pracovně výchovné činnosti určené pro děti. Jedná se o pravidelné aktivity s výtvarnou, hudební tématikou a rozvoj motorických schopností dětí. Činnosti jsou zaměřené na rozvoj manuálních dovedností, jemné motoriky a smyslového vnímání dětí, posilují obratnost, rychlost, sílu, pozornost, podporují optimální vývoj těchto schopností a dovedností.

Rekondiční pobyty

Dále jsou ve velké míře využívány konzultace s odborníky, kteří radí v oblasti vzdělávání dětí. Rodiče spolu se speciálním pedagogem hledají vhodné možnosti výuky jejich dítěte s postižením. O psychologické poradenství je velký zájem také ze strany rodičů. Cílem těchto konzultací je podpora rodiny v náročné životní situaci, stabilizace rodinného prostředí a pomoc při řešení obtížných situací souvisejících s péčí o dítě s handicapem.

V letošním roce děti i rodiče uvítali novou aktivitu, a to víkendové rekondiční pobyty pouze pro děti bez rodičů, které jsou zaměřeny na postupné zvyšování samostatnosti a schopnosti dětí žít a komunikovat nejen v rodině, ale také v kolektivu vrstevníků.

Dětem pomáhají osobní asistenti

Služby jsou realizovány formou různých specifických technik a aktivit, které vedou pedagogové volného času. Dětem při činnostech pomáhají pracovníci v sociálních službách, takzvaní osobní asistenti. Na pracovníky klademe poměrně vysoké nároky, jak odborné, tak osobnostní. Vždyť pracují se skupinou osob, které jsou lehce zranitelné a bezbranné. Ale musíme říci, že kolektiv zaměstnanců, s jimiž v současné době spolupracujeme, je velice dobrý.
Všichni jsou zkušenými odborníky ve své profesi, jsou citliví a empatičtí jak k dětem, tak k jejich rodičům. Touto cestou jim chceme poděkovat za jejich bezvadnou práci. Také k nám dochází několik dobrovolníků – studentů i dospěláků, kteří se účastní vybraných aktivit a pomáhají dětem. I jim patří naše veliké díky.

V listopadu naše organizace prošla kontrolou kvality poskytování těchto služeb. Jsme rádi, že inspekce vyhodnotila tuto službu jako potřebnou a důležitou pro náš region a celkově hodnotila naši práci velmi pozitivně. Oceňovali, že rodiny s dětmi s handicapem zde mají vytvořené zázemí, kam mohou docházet, bez obav se svěřit se svými problémy a kde je tým pracovníků, kteří jim pomáhají komplexně řešit jejich problémy.

Finanční zajištění sociálních služeb je poměrně náročné. Jsme rádi, že i města a obce se podílejí na jejich spolufinancování. Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou součástí individuálního projektu Služby Sociální prevence v Královéhradeckém kraji. Projekt je financován z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního projektu Lidské zdroje a zaměstnanost – je to veliká pomoc, bez této dotace by nebylo možné poskytovat služby v plném rozsahu.

Sdružení kromě poskytování sociálních služeb organizuje pro rodiny s dětmi s handicapem i další aktivity, například hipoterapii, canisterapii a přednáškové vzdělávací cykly, na jejichž zajištění využíváme dotace z dalších projektů a sponzorské dary od různých firem a jednotlivých dárců. Na podzim jsme například uspořádali benefiční koncert v Pelclově divadle a Country bál ve Sporthotelu Weldis v Dlouhé Vsi. Pronájem sálů i kulturní vystoupení jsme měli zdarma a tak celý výtěžek z těchto akcí jsme mohli využít na financování aktivit dětí s handicapem.

V příštím roce nás čekají další úkoly, které se týkají hlavně mládeže s různými typy postižení poté, co ukončí školní docházku. Jedná se o vytvoření bezpečného zázemí a nabídky pro jejich další aktivní rozvoj. Doufáme, že se nám bude vše dařit podle našich plánů.

O naší činnosti se více dočtete na webových stránkách – www.os-orion.cz. Pokud budete mít zájem, zájemce rádi provedeme naším zařízením a jednotlivé aktivity představíme podrobněji.⋌Ilona Mikušová

Miroslava Červinková

20.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Ilustrační foto

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Muzeum je stále bez ředitele

Hradec Králové - Výběrové řízení na pozici ředitele hradeckého muzea provází pochybnosti.

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Rychnovsko - Krajské hokejové soutěže nabírají obrátky.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení