Na rakovinu děložního čípku v České republice umírá ročně několik stovek žen. Paradoxně však jde o zhoubné onemocnění, které lze zavčasu rozpoznat a úspěšně léčit. Základem jsou pravidelné prohlídky u gynekologů. Už více než rok je na českém trhu vakcina, jež by měla této nemoci zabránit.

Zájem o očkování

Gynekologové registrují o zmíněnou vakcinaci enormní zájem. Situace je stejná také na Rychnovsku. „V našich ordinacích jsme zaznamenali opravdu narůstající zájem o očkování proti rakovině děložního čípku. Nejvíce se na možnost formou této ochrany informují maminky dospívajících dívek. Přibývá však i dotazů ze strany žen, jež už mají za sebou první pohlavní styk a dokonce porody,“ uvedl gynekolog z Rychnova n. K. František Kaplan.
Jednoznačně zaznamenal zájem o očkování. Nejčastěji se gynekologové setkávají s tím, že očkovat chtějí nechat maminky své dcery. Pak tedy nejvíce vakcinovaných pacientek je ve věku od třinácti do šestnácti let.

„Starší kamarádka mi zemřela na rakovinu čípku. Jako zdravotní sestra, i když ne v tomto oboru, vidím, co dokáže rakovina s lidmi udělat. Jestliže mám v rukou možnost jak zabránit takovému riziku u své dcery, tak ji využiji,“ sdělila Eva Jirčíková, maminka čtrnáctileté Kláry.

Samotná dívka o tom zatím moc nepřemýšlela. Řeší teď spíš otázku, na jakou školu má jít. „Mamka mi to ale domlouvá s lékařem. Ve škole se o tom s holkama bavíme a nejsem jediná, kdo se nechá očkovat,“ uvedla Klára.

Investice

Vakcina je sice finančně náročná, ale z poznatků gynekologů nejde o nepřekonatelný problém. Dokonce někteří tvrdí, že znají i případy, kdy si rodiče na zmíněnou vakcinu pro dceru půjčili peníze.

„Začíná se měnit přístup pacientů a ti si uvědomují, že do svého zdraví musí investovat. Navíc o očkování je takový zájem, že na danou situaci začaly reagovat i některé zdravotnické pojišťovny,“ vysvětlil rychnovský gynekolog.

„Na rakovinu mi zemřela žena. Nešlo o rakovinu děložního čípku, ale vím, jaké to je, když se vám milovaná osoba ztrácí před očima. Když jsem o této možnosti slyšel, našetřené peníze jsme věnoval vnučce,“ svěřil se Jiří Klominský.

Jak dodává gynekolog Kaplan, cena je možná vysoká. Na druhou stranu jde například o částku srovnatelnou dnes s cenou mobilního telefonu.