Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana památných stromů i vodního ekosystému

Rychnov nad Kněžnou - Ve zpravodaji CHKO Orlické hory se Zdeněk Záliš věnuje památným stromům v okolí Rokytnice v Orlických horách, Pěčína a Velkého Uhřínova.

4.12.2008
SDÍLEJ:

Orlické horyFoto:

Je zde popsán i drážní buk u trati nad Pěčínem, jehož stáří je úctyhodné – kolem tří set let a obvod jeho kmene činí přes šest a půl metru. Nejstarším a nejmohutnějším známým jedincem druhu jilm horský je zase ten poblíž Velkého Uhřínova v osadě Tisovec. Má obvod kmene 430 cm a stáří přes dvě stě let. „Odolal i náporu nemoci – tzv. grafióze jilmů – kvůli které byl tento druh v minulých dvaceti letech na pokraji vymizení. Z tohoto stromu Správa CHKO několikrát sbírala osivo, ze kterého se podařilo vypěstovat a znovu vysadit několik stovek vzrostlých alejových stromů a 10 000 sazenic do vhodných lesních porostů,“ uvedl Zdeněk Záliš, který se v dalším čísle hodlá zaměřit na památné stromy v okolí Bartošovic v Orlických horách a Neratova.
Ohledně ochrany památných stromů je ve zpravodaji upozorňováno i na několik bodů ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Například je zakázáno památné stromy poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji, dále je jejich ošetřování prováděno jen se souhlasem orgánu ochrany přírody a ochranné pásmo takového stromu je, pokud není konkretizováno při vyhlášení stromu, ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene ve výši 130 cm nad zemí. V tomto pásmu není dovolena žádná škodlivá činnost, např. výstavba, terénní úpravy nebo chemizace či odvodňování.

Jeden z článků je věnován také problematice rybářství v chráněné oblasti. Jedním z toků, který nejvíce postihly nevhodné zásahy po povodni před deseti lety, je řeka Bělá. Povodeň v roce 1998 zcela změnila charakter říčního profilu a práce po ní spočívaly například ve vybagrování říčního materiálu do stran toku a měly za následek narušení celého říčního ekosystému. A to přesto, že povodeň tu vytvořila mnohé nánosy naplavenin.

V Deštném správce toku po dohodě s Obcí provedl tvrdou úpravu přirozeného toku řeky Bělé a podle ochránců v podstatě provedl opak revitalizace toku.
Kanál, který byl vytvořen v délce 4 km, totiž zničil přirozený říční ekosystém a způsobil i vážnou estetickou újmu krajině chráněné oblasti. To poznamenalo i rybí osádku řeky Bělé, a proto se o obnovu přirozeného charakteru řeky a tím i o zlepšení podmínek pro vodní organizmy pokusila místní organizace Českého svazu rybářského ze Skuhrova nad Bělou.

„Od roku 2004 provádí se souhlasem správce toku přepažování malými stupni z napříč umístěných klád. Na řece tak vznikají tůně a úkryty pro vodní živočichy a rovněž se zvětšuje zatopená plocha, což umožňuje i vývoj vodního hmyzu.

(bed)

4.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení