Marketu se už dočkala Dobruška, nedávno i Opočno a Týniště nad Orlicí.

Citelně však schází občanům dalšího města v regionu, a to Vamberku. „S obchody to u nás je tragédie. Na celé město máme tři krámy a všechny patří jedné společnosti. Výsledkem jsou pak nehorázně vysoké ceny a logicky chybějící konkurence. Především starší lidé, kteří nemají možnost sednout do auta a sjet si na větší nákup například do marketů do Rychnova nad Kněžnou, tak měsíčně vynaloží podstatně více peněz“ stěžovala si Hana Podolská. Její slova doplnili i další Vamberští oslovení Deníkem.

Chybí sortiment

Důchodkyně Alena Kosková zase jezdí na několikadenní návštěvy k dceři. „Když jdeme spolu nakupovat, člověk je opravdu překvapený, jaký sortiment nabízejí markety. Pak mi je líto, že musím nakupovat potraviny u nás a vybírat z mizerného sortimentu,“ postěžovala si důchodkyně.

Problémem se zabývá i město. „Rádi bychom tu měli nějaký market, a tak vytvořili konkurenci stávajícímu majiteli zmiňovaných tří obchodů. Situace by se jistě zlepšila. Ovšem narážíme na negativní odpověď oslovených obchodních řetězců. Market by u nás postavili, ale jsou limitováni počtem obyvatel, který musí být větší než pět tisíc, což Vamberk nesplňuje,“ uvedl k palčivému problému starosta Jiří Mazuch.

Hypermarkety

Otvírací doba?

Opočno, které je, co se týká počtu obyvatel, pod pětitisícovou hranicí se svého marketu dočkalo. Ovšem jde o společnost, která ve zmiňovaném Vamberku vlastní tři obchody.

„Vadí mi, že ze silnice není vidět, kdy má market otevřeno. Navíc například v sobotu mají jenom do dvanácti hodin. Takže, když něco potřebuju, musím stejně využívat dobrušský Plus,“ uvedl Karel Syrový. Dodal, že přestože má město svůj obchodní dům, stále rád využívá samoobsluhu na náměstí, k níž to má blíž a na niž je zvyklý.

Jen pár týdnů je otevřený Plus v Týništi nad Orlicí. „I tady se zákazníci shodují, že tu najdou poměrně slušnou škálu sortimentu. „Na druhou stranu si rád koupím chleba v malém obchodě ve městě, kde, jak vím, je pečivo sice dražší, ale podstatně chutnější. Ne všechno v obchodních domech je skvělé,“ má zkušenost Miroslav Kopáček.

Hypermarkety již útočí i na menší česká města

Praha - Místem, kde se v Česku nejvíce nakupuje, jsou hypermarkety. Řetězce tohoto typu doslova opanovaly trh, teď se navíc chystají proniknout do menších měst. Nejvíce hypermarketů má letos vyrůst ve městech s počtem obyvatel pod padesát tisíc. V loňském roce bylo otevřeno šest nákupních center, podle průzkumu Deníku jich je dalších 103 ve výstavbě a další desítky jsou v plánech obchodních řetězců. Celkem jich v republice podle našich zjištění funguje 1113.

„Že se hypermarkety stěhují do malých měst, je způsobeno tím, že ve větších městech ubývá volných ploch k nové výstavbě a tržní potenciál je už téměř vyčerpaný,“ vysvětluje František Diviš ze společnosti Incoma Research.

Pro města s menším počtem obyvatel se samozřejmě počítá s menšími projekty, než jsou běžné ve velkých metropolích. Zatímco pro Prahu jsou obvyklé hypermarkety s rozlohou okolo deseti tisíc metrů čtverečních, pro malá města by to mělo být zhruba třikrát méně.

Na novou konkurenci se v současné době připravují menší regionální prodejny, které se spojily pod jednotnou značku COOP.

Své zákazníky chce oslovit paletou doprovodných služeb, a to třeba zavedením terminálů, jejichž prostřednictvím si mohou lidé dobít telefon nebo zaplatit složenky.

(vj)