Častolovický závod vlastní společnost Saint-Gobain a vyrábí tu izolační materiál. Někteří z místních mají strach ze zhoršení kvality ovzduší. „Už v současné chvíli to podle mě není v pořádku a s rozšířením výroby to bude ještě horší. Mám z toho strach, zápach není cítit pořád, ale když to přijde, je to opravdu hrozné," popisuje jedna z obyvatelek obce Andrea Micherová.

A není sama. Zápach z fabriky podle svých slov cítí i Karel Dvořák, který v Častolovicích ani přímo nebydlí. Nese se prý až do Velké Ledské, obce, která se nachází severně nad městysem. „Cítím ho často až doma. S novou výrobní linkou se ovzduší ještě zhorší," myslí si. Saint-Gobain by chtěl výrobu na nové lince spustit na přelomu roku 2016 a 2017, záležet bude na tom, zda získá kladné vyjádření ohledně dopadů na životní prostředí. Žádost o posouzení prý firma podala do takzvaného procesu EIA v polovině října.

Co se chystá?

Koncern Saint-Gobain, který je největším evropským prodejcem stavebních materiálů, chce v Častolovicích za 600 milionů korun rozšířit výrobu. Firma chce letos na trhu v ČR investovat více než dvě miliardy.
V Častolovicích chce koncern postavit třetí linku na výrobu čedičové vaty. Měla by se nacházet v současné skladovací hale mezi linkami jedna a dva.
Stavět by se měla i nová skladová hala – na místě současné zpevněné plochy. Vzniknout by mohlo až šedesát nových pracovních míst.
V současnosti se řeší případné dopady na životní prostředí – studie EIA. Společnost doufá, že bude mít její výsledky v ruce v polovině příštího roku.
Společnost by ráda linku postavila v příštím roce a provoz zahájila na přelomu let 
2016 a 2017.
Využívat by na ní měla ekologičtější technologii, při které by zpracovávala odpady, které vznikají při výrobě.

V areálu – na místě parkoviště a skladové plochy – navíc vznikne nová skladová hala. „Postavena bude ve východní části oploceného areálu firmy na stávající zpevněné odvodněné ploše. Budou tu na dřevěných a kovových paletách skladovány výrobky z minerálních desek bez obalení. Maximální množství zde uloženého materiálu bude 7 tisíc m3," prozradila tisková mluvčí kraje Martina Götzová.

Vzhledem k tomu, že tato hala zastřeší stávající skladovou plochu a nebude vytápěná, nevzniknou podle odboru životního prostředí a zemědělství Královéhradeckého kraje při jejím provozu žádné nové emise.

Starosta Častolovic Zdeněk Praus obyvatele také uklidňuje. Podle jeho informací by totiž měla společnost na nové lince využívat ekologičtější technologii. „Už se nebude používat koks, ale plynové zařízení. Výroba bude čistší," řekl starosta. To tvrdí i generální delegát Saint-Gobain pro Českou republiku Tomáš Rosák: „Kromě navýšení výroby bude mít investice paradoxně pozitivní dopady na životní prostředí, protože jako jednu ze vstupních surovin pro třetí linku budeme používat odpady ze stávajícího provozu, které nyní předáváme ke zpracování jiným firmám," prohlásil před časem.

Strach některých obyvatel ze zhoršení ovzduší kompenzuje radost z nových pracovních příležitostí. Většina z nich tvrdí, že má rozšíření výroby své pro a proti.
„Jsem rád, že zde vzniknou nová pracovní místa, je to pro Častolovice velký přínos. Má to ale negativa – zápach. Ten cítím vždy, když přijíždím do Častolovic," svěřil se se svým postojem další obyvatel městyse Tomáš Rükl. Většina oslovených pak tvrdí jedno: Rozšíření? Budiž, ale bude třeba ještě bedlivěji hlídat emisní limity.
K tomu dochází i v současnosti a kontroluje je krajský úřad i Česká inspekce životního prostředí. Na výrobu je vydáno integrované povolení, v němž kraj stanovil pro jednotlivé zdroje znečištění emisní limity, které jsou pravidelně měřeny.

„Množství vypouštěných emisí je stanoveno tak, aby nedocházelo k ohrožení zdraví obyvatel a životního prostředí," potvrdila tisková mluvčí Martina Götzová.
Kdo ví, co je opravdu nejlepší?
Proti rozšiřování výroby v závodu se staví opoziční zastupitelka a bývalá starostka Jarmila Novohradská. Podle ní jde nové vedení městyse firmě „moc na ruku".
„S rozšířením Orsilu nesouhlasím, myslím, že by se mělo dbát více na životní ovzduší v Častolovicích. V době, kdy jsem vykonávala funkci starostky, se dokončoval územní plán, kde byly navrženy z obou stran firmy biokoridory, aby se nemohla dále rozšiřovat. Současné vedení ale rozhodlo, že budou biokoridory posunuty a firma se tak může dále rozšiřovat, což dle mého názoru rozhodně není dobré," řekla Deníku. Zda se bude Orsil do budoucna rozšiřovat mimo svůj stávající areál zatím není jasné.

Podle starosty Zdeňka Prause je prý důležité uvědomit si, že závod Častolovicím nepřináší jen negativa.
„Je to zdroj zaměstnání, továrna tady funguje padesát let. Má to své výhody i nevýhody. A tak je to všude – například i v Kvasinách," řekl s tím, že pro Častolovice i další obce by ze spolupráce s Orsilem měly plynout výhody – například finanční prostředky na nové projekty.