Starosta František Kinský za zaměstnankyní stojí. „Stále jí věřím. Nedovedu si navíc představit blázna, který by v situaci, kdy je z něčeho obviněn, páchal stejnou trestnou činnost," prozradil.

Řešením by mohlo být přeřazení vedoucí technických služeb do funkce, ve které by nerozhodovala o veřejných penězích. Milena Tarkowska má totiž stále oprávnění rozhodovat o veřejných zakázkách do 200 tisíc korun v případě oslovení tří firem.

V podstatě by mohla dále pokračovat v tom, z čeho ji policie obvinila – tedy ze sjednání výhody při veřejné soutěži. Takovou zakázku musí ale nyní potvrdit starosta nebo místostarosta. „Je to pod naším bedlivým dohledem," řekl František Kinský.

Zaměstnankyně by mohla být přeřazena na pozici, která odpovídá její kvalifikaci, tedy ukončenému základnímu vzdělání, s platem vedoucí. „Zatím se o přesunu neuvažovalo. Poznal jsem Milenu Tarkowskou jako nejlepší vedoucí technických služeb a ty pod jejím vedením fungují přesně tak, jak mají.

Otázka zůstává stejná. Buď tato žena nic nespáchala, a nebo podváděla. Může být stejně vinná, jako nevinná. O tom rozhodne soud.
Starosta František Kinský Deníku prozradil, že se město snažilo získat informace od policie. „Dotazovali jsme se, ale bylo nám sděleno, že město není účastníkem řízení, že se jedná o veřejné prostředky. Také nám bylo sděleno, že veřejně policie nepotvrdila identitu zaměstnankyně," řekl František Kinský. Kauza je pro radnici nepříjemným dědictvím, začala se řešit ještě za bývalého vedení.

Připomeňme si, jak celá kauza začala. Byl pátek, hodina před začátkem podzimních komunálních voleb. Milena Tarkowska byla odvolána z funkce. Kandidovala ve volbách za uskupení Ano 2011. Byla číslem pět.

Ještě ten den začala kostelecká odnož Ano 2011 zveřejňovat příběh Mileny Tarkowske na svém facebooku. Internetem se šířilo video s fotografií vedoucí technických služeb, voličům bylo de facto naznačeno, že se jednalo o „dobré načasování".
Milena Tarkowska se nechala několikrát slyšet, že ve funkci skončila kvůli tomu, že šla do voleb za Ano 2011 a ne za uskupení, které založil tajemník Jaroslav Brandejs. Mělo se jednat o pomstu. Pochybení odmítala.

Jak a zda vůbec ovlivnilo výsledky voleb zveřejnění faktu, že byla Milena Tarkowska odvolána z funkce a že to mělo mít politický podtext, lze jen hádat.
Nutno připomenout, že „ven" s touto informací nešlo bývalé vedení radnice ani tajemník, ale samo hnutí Ano 2011. O pochybení vedoucí se vědělo již několik dní, výpověď dostala šedesát minut před začátkem voleb prý proto, aby je to neovlivnilo, jak tvrdil tajemník Jaroslav Brandejs.
Kauzu jako první medializovala sama Milena Tarkowska. Reportáž o jejím odvolání natočila televize Nova, následně o ní několikrát psal další regionální tisk.
Město si nechalo vypracovat audit, který potvrdil, že několikrát došlo k rozdělování zakázek, poukázal na možný nákup repasovaného stroje, zjistil, že se v technických tankovalo tak, že není možné prokázat, kam se palivo podělo, do jakého vozu bylo použito. Audit obsahuje kromě závěrečné zprávy také přílohy – faktury, účtenky.

Je možné takový audit zmanipulovat? Kolik lidí se na tom podílelo? Nebo k pochybením opravdu došlo?
To jsou otázky, na které by měla odpověď hledat kostelecká radnice. Zatím však některé odpovědi hledá policie. Ta Milenu Tarkowskou obvinila ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě se sazbou dvě léta až osm let. Milena Tarkowska byla do funkce navrácena v prosinci loňského roku a stále v ní setrvává.

Vedení radnice ctí presumpci neviny, což je jistě správně. Podle zdroje z jiného úřadu je však prý mírně zarážející, že Milena Tarkowska může i nadále nakládat s veřejnými prostředky. „Neměla by dělat to, co je součástí obvinění. Rozumné by bylo ji přeřadit," řekl zdroj.