Již skoro měsíc je v provozu rychnovský zimní stadion. Jeho využití dosud obstarávají především pronájmy a veřejné bruslení, ovšem od druhé poloviny listopadu bude v ledovém paláci rušněji. S obsazeností ledové plochy však provozovatelé zatím příliš spokojeni nejsou.

Provoz stadionu byl zahájen 7. října, lidé si však do jeho útrob cestu ještě příliš nenašli. „Letos je to špatné, přestože jsme provoz prezentovali třeba i v rychnovské kabelové televizi. Zatím je poměrně pěkné počasí, takže lidé asi nemají čas. V průměru na bruslení chodí tak třicet lidí, o víkendu jsme jich tu měli zhruba po padesáti. Ale je to nic moc, v minulých letech jsme tu měli třeba sto lidí na jedno bruslení,“ posteskl si vedoucí rychnovského zimního stadionu Pavel Ullrich.

Roli při tom nehrají ani víkendy, ani například uplynulé podzimní prázdniny, které mohly mezi mantinely nalákat především více školáků. Velké rozdíly nejsou ani mezi odpoledním a večerním bruslením, která jsou nabízena. „O víkendu je to tak nastejno, v týdnu víc lidí přijde až večer. V Rychnově je teď také nový krytý bazén, takže lidé se rozmělní. A co se týče bruslení škol, tam to je vůbec špatné. Na druhou stranu obsazenost pronájmů je docela slušná, i když třeba někteří z dřívějška už skončili,“ pokračoval Ullrich. „Rozšířené bruslení na prázdniny jsme měli prezentované na internetu, na vývěskách i v televizi, ale návštěvnost byla o ničem. Na vložená bruslení, která byla v devět nebo v jedenáct dopoledne, přišlo tak po deseti lidech,“ dodal. Rušněji by na „zimáku“ mohlo být od druhé poloviny listopadu, kdy na kluzišti znovu odstartuje Rychnovská hokejová liga a činnost naplno rozjede Orlický bruslařský klub. Dosud asi zpola prázdné termíny pronájmů se tak více obsadí.

„Stále se snažíme shánět lidi, ale někteří se rozprchli k jiným skupinám. Volné pronájmy se snažíme prezentovat, ovšem stojí to nějaké peníze, takže pokud je skupina o méně než dvaceti lidech, hůře to utáhnou. Ale stejné je to i na ostatních stadionech, předražení rozhodně nejsme. Myslím, že jsme toho udělali dost. Jenže k tomu se další zimní stadion rozjíždí v Žamberku, a už je toho tady v okolí moc. Pomohlo by nám vytvořit oddíl již od malých, aby to na stadionu ožilo,“ přemítal vedoucí. „Chtěl bych pozvat lidi, aby náš led využívali, když už ho tady mají,“ doplnil Pavel Ullrich.

Každé pondělí v současnosti vyráží do Rychnova na odpolední veřejné bruslení skupina dětí ze Základní školy v Bílém Újezdu. „Jsme tu se svěřenci od první do páté třídy. Jsou to děti, které dobrovolně chodí na sportovní kroužek. Ale máme i jinou náplň, rozdělujeme to na jaro, léto, podzim a zimu. Ale v období, kdy začíná bruslařská sezona, toho využíváme, protože tady je málo lidí. Vlastně jsme tady sami,“ sdělila vychovatelka školní družiny Yvona Černá.

„Také jezdíme plavat do Dobrušky, zkusit bychom to chtěli i v Rychnově. Jinak máme krásné dětské i sportovní hřiště, kde hrajeme míčové hry, skáčeme se švihadly či s obručemi. Pokud je účast menší než pět dětí, zůstáváme v tělocvičně, protože nemá cenu v tak malém počtu jezdit bruslit. V družině máme na starosti pětadvacet dětí, ale sem jezdíme jen se sportovním kroužkem, kde jich je letos dvanáct. Ale bylo období, kdy jich bylo i dvacet,“ pokračovala Černá.

Provoz začal ve čtvrtek 7. října a oni tu byli hned v následující pondělí. „Máme dobré zkušenosti z předchozích let, dětem se tu líbí, kluziště je úžasné. Je škoda, že toho nevyužívají i další školy. Chápu, že dotace jsou na plavecké vyžití, ale potom nepřispívají třeba na autobus těmto malotřídkám, například i na to bruslení,“ povzdychla si vychovatelka.

Sportovní kroužek z Bílého Újezdu však nemusí být odkázaný pouze na rychnovský zimní stadion. „Přes zimu máme led i u nás, protože tam je hřiště na letní sezonu i na zimní. Starosta ho nechá napustit, takže až bude pořádná zima a krutý mráz a hřiště nám v Újezdu zamrzne, tak budeme chodit tam,“ dodala Yvona Černá.

Veřejné bruslení:

PO: 14.30 – 15.45 a 18.00 – 19.15
ÚT: 14.30 – 15.45
ST: 18.00 – 19.15
ČT: 14.30 – 15.45
PÁ: 14.30 – 15.45 a 18.00 – 19.15
SO: 14.30 – 15.45 a 18.00 – 19.15
NE: 14.30 – 15.45 a 18.00 – 19.15